İzlanda’da Benzin Alabilmek

Reklamlar

Konu bizim ülkemizde benzin almak olsaydı bu bir makale konusu olmazdı ama konu kuzey ülkeleri, özellikle de İzlanda olunca benzin alabilmek bir mesele. Nereden? Nasıl? alabilicez de yolda kalmıycaz? Bilmeyene saç baş yoldurur. Bizzat şahit oldum. Birisi yazsaydı da biz de çıktısını alıp gitseydik. Böyle çırpınıp durmazdık kesin.

Beni instagram hesabımdan takip etmeyi unutmayın. Hikayeler ve öne çıkanlarda çok şey anlatıyorum 😉

İnstagram: Nerdesinbahar

İzlanda’da Benzin Alabilmek

Öncelikle şunu söyleyeyim ki İzlanda’da herşey olduğu gibi benzinde çok çok pahalı. Dizelle benzin arasında çok ciddi fark yok ama yaptığınız km çok olacaksa mutlaka fark edecektir. Araba kiraladığınız da size verilen anahtarlığın üzerine takılı yuvarlak OB Benzinliklerine ait okutucular oluyor. Araç kiraladığımız yerdeki insanlar bunu bize anlatmadı tabi. İzlanda’da ki sevgili kurtarıcımız ve iyilik meleğimiz İnga (Rental  Car’da çalışıyor demiştim. İnga kim derseniz şuradaki yazıma göz atabilirsiniz) bize benzini indirimli alabilmemiz için bu manyetik şeylerden vermişti. Baktık bize verilen anahtarlıkta da var. Bu manyetik okuyucular benzin alırken bize yüzde 10 indirim sağlıyor. Haritada devamlı OB ve Olis aradık bu sebepten. Bu indirim şeysiyle Olis’ten de benzin alabiliyorsunuz. Sadece Myvatn’da Olis yoktu. Orada da N1 Benzinlikten aldık.

Olis ve OB, Benzin için indirim okutucu

Kendi benzininizi alabilmek de mesele. Büyük şehirler haricinde ki yerlerde otobüs durağına benzer saçmasapan benzinlikler oluyor. Orada canlı kimse yok. Herşeyi kendiniz yapmanız gerekiyor ve nasıl oluyorsa hep dışarıda bir fırtına oluyor. En rüzgarlı yerlere mi kuruyorlar bu benzinlikleri bilmiyorum. Önce manyetik indirim  şeysini (adı ne bilmiyorum) okutuyoruz. Sonra kartı takıyorsunuz. Kaç liralık alacağını seçiyorsunuz. 1000 ISK, 2000 ISK gibi seçenekler var. Deponun ne kadar boş olduğunu tahmin etmeniz gerekiyor. Şifreyi girip ödemeyi tamamlıyorsunuz.

İzlanda’da benzin alıyorum. Yine sıradan fırtınalı bir gün

Kartı çıkarıp yakıtı dolduruyoruz. En son fişi istiyoruz. Alt bölmeden alıyoruz. Bunların hepsi İzlandaca. Bazı yerlerde İngilizce yazıyor ama çok nadir. Her benzinlikte de geçerli değil bu. Bazen bir yerlere gizlenip bizim nasıl saç baş yolduğumuzu izleyip eğlendiklerini düşünmedim değil. Büyük benzinliklerde içeride öde seçeneğini seçebiliyorsunuz. Bu yakıt alma işini genelde zavallı Batın yaptı. Öyle fırtınalara denk geldi ki… Farklı ödemeli benzinliklerde nasıl sinir krizi geçirdiğini arabanın aynasından seyrettim. Çok yaşasın bizim benzin istasyonları, verilen hizmet ve çok yaşasın pompacılarımız…

Neyi nereye okutacağınız yazıyor

Tüm İZLANDA Yazılarımın Listesi;

  • İzlanda’ya ekonomik yoldan gidebilmenin yollarını merak ediyorsanız buraya tıklayın. 
  • Keflavik Havaalanı’nda sizi ne bekliyor. Okumak için buraya tıklayın.
  • İzlanda’da araç kiralamayı nasıl yapacaksınız? Detayları okumak için buraya tıklayın.
  • Yollar nasıl, hız sınırı ne öğrenmek için şuraya tıklayın. 
  • İzlanda’da yeme içme rehberi için buraya tıklayın.
  • İzlanda’da konaklama seçenekleri için de şuraya tıklayın.
  • İzlanda’da hayatta kalmak adlı eşsiz eserim için buraya tık tık.

 

Beni sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın. Daha çok fotoğraf ve hap bilgiler için

 

  • İzlanda benzin istasyonlar

Paylaşmak güzeldir!

Reklamlar

İlgili yazı

İstanbul İçi Kamp Alanları

İstanbul İçi Kamp Alanları

İstanbul içi kamp alanları diye düşündüğümüzde koca şehirde nerede kamp yapıcaz dediğinizi duyar gibiyim. İşte…

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *