Nepal Vizesi Kaç Günde Çıkar? Kapıda Vize Ücreti Ne Kadar?

Nepal Vizesi Kaç Günde Çıkar? Kapıda Vize Ücreti Ne Kadar?

Reklamlar

Loading

Nepal vizesi için ne yapmalıydım? Turklerden vize istiyor muydu? Nepal vizesi nasıl alınıyor? Nepal’e elimi kolumu sallaya sallaya gidebilir miydim? Nepal gerek kültürü gerek dünyanın en yüksek 8 dağına sahip olması ile en merak ettiğim ülkelerden biriydi. İşte bu yazıda tüm bu sorularıma aldığım cevapları ve tecrübelerimi bulacaksınız. Haydi başlayalım.

İnstagram’dan takip edebilmek için @ nerdesinbahar

Nepal Vizesi Kaç Günde Çıkar? Kapıda Vize Ücreti Ne Kadar?
Sevgi dolu Nepalliler

Nepal Vize İstiyor mu?

12 ülke vatandaşları haricinde geri kalan tüm ülkelerden kapıda vize istiyor. Nepal Turklerden vize istiyor mu?Türkiye hariç kalan ülkeler içinde yani Nepal vizesi almamız gerekiyor. Kapıda değil de gitmeden önce mutlaka vize alması gereken ülkeler ise; Afganistan, Kamerun, Etiyopya, Gana, Irak, Liberya, Nijerya, Filistin, Somali, Esvatini, Suriye, Zimbabve

Nepal: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Nepal Vizesi Kaç günde çıkar?

Nepal Türklere kapı vizesi uyguluyor. Anında alabiliyorsunuz. Gitmeden önce alayım derseniz de internetten online hiç beklemeden vize alabiliyorsunuz. Yani Nepal vizesi için evrak vermenize ve çıkması için beklemenize gerek yok.

Nepal Vizesi Kaç Günde Çıkar? Kapıda Vize Ücreti Ne Kadar?
Himalayalar, Nepal

Nepal Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Vizenin gerekli olduğunu öğrendik. Vizeyi beklemeden alabileceğimizi de öğrendik. Şimdi Nepal vizesi nasıl alınır? detaylarına bakalım. Nepal Katmandu Tribhuan Airport‘da uçaktan indikten sonra vize alabileceğimi öğrenmiştim. Vize için öce vezne sırasına girip ödemeyi yapıyormuşsunuz. Daha sonra başka bir sıraya girip bir makinada bilgilerinizi girmeniz gerekiyormuş. Eğer takılırsanız göreviler yardımcı oluyorlarmış. Nepal için araştırma yaparken en çok okuduğum bilgi yanımda vesikalık fotoğraf götürmem gerektiğiydi ama havaalanındaki makinalar fotoğraf da çekiyormuş ve doldurduğunuz forma ekliyormuş.

Burada şu bilgiyi de hemen ekleyeyim ki yanıma aldığım tüm kurtulmak istediğim eski vize vesikalık fotoğraflarından bir tanesini bile kullanamadım. Hiç gerek olmadı. Buraya kadar ki tüm bilgiler bu şekilde vize almış olanlardan dinlediğim birebir tecrübeye dayanan bilgilerdi. Ben bu sıralara girmek ve bir makine başında uğraşmak istemediğim için sıcak evimde oturduğum yerden hop diye vizeyi alıverdim. Peki bunu nasıl yaptım anlatayım.

Nepal Vizesi Kaç Günde Çıkar? Kapıda Vize Ücreti Ne Kadar?
Kuru balık satan kadın

Nepal Online Vize Başvuru Formu

Nepal vizesi alabilmek için Nepal Online Vize başvuru formunun olduğu siteyi buldum. Oraya bilgilerimi doldurdum. Benim bilgisayarımda taratılmış bir vesikalık fotoğrafım bulunuyor. Sisteme o fotoğrafı da yükledim ve iki dakika bile sürmeden bilgisayarıma inmişti Nepal vizem. Site İngilizce ve Çince seçenekli. Adınız soyadınız dahil İngilizce karakterler ile yazmanız gerekiyor. Bu demek oluyor ki isminizde “ü” “ğ” gibi harfler varsa “u” “g” yazmanız gerekiyor. Aynen benim yapmış olduğum gibi.

Nepal Online vize başvuru formunu doldurmak oldukça basit. En önemli detay, kalacağınız yerin adını yazmanız gerekiyor. Otelinize veya hostelinize rezervasyon yaptırdıktan sonra online vizeye başvurmanız daha mantıklı olur. Online Nepal vizesi için buraya tıklayabilirsiniz. Nepal online vize başvuru formu internet sitesi linki; https://nepaliport.immigration.gov.np/on-arrival/IO01

Nepal Vizesi Kaç Günde Çıkar? Kapıda Vize Ücreti Ne Kadar?
Online Nepal Vizem

Nepal’e vardığımda da alabilirdim kapı vizesi ancak Türkiye’den giderken işgüzar uçuş görevlisi vizemi görmeden check-in işlemimi yapmadı. (İstanbul Havaalanı) Tabi dönüş biletimi de görmek istedi. Ben Jazeera Havayolu ile gittim. Türk havayolları ile uçan arkadaşlarıma vize ve dönüş bileti soran olmamış. 

Online vizem olduğu için ayrı bir sıraya soktular. Yerel halkın seyahat ettiği bir uçak ile gittiğim için turist olarak sadece birkaç kişiydik. Sistem çökmese iki dakikada vize ve pasaporttan geçerdik ama yine beklemem gerekti. Sorun çözülünce sadece parayı ödedim ve vizeyi pasaportuma yapıştırdılar. Böylece Nepal E Vize Var mı? sorularına cevabımı vermiş oldum.

Nepal Vizesi Ne Kadar?

Gelelim olayın duygusal boyutuna. Nepal vizesi ne kadar? Online vizeyi alırken herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz. Online vize sıraya girmemek, makinelerde form doldurmamak içindi. Parayı Nepal’e ulaştığınızda ödeyeceksiniz. Nepal Kapıda Vize Ücreti Ne Kadar? hadi şimdi buna bakalım.

Nepal Vizesi Kaç Günde Çıkar? Kapıda Vize Ücreti Ne Kadar?
Nepal Otobüsleri

Kapıda vize ücreti ne kadar?

Kapıda vize ücreti ne kadar? Nepal’de kalacağınız süreye göre ödeyeceğiniz ücret değişiyor. Burada karşınıza 3 seçenek çıkacak:

Nepal kapıda vize ücreti 15 günlük: 30 Dolar (2023), 30 günlük: 50 Dolar (2023), 90 günlük: 125 Dolar (2023)

Nepal Vizesi Kaç Günde Çıkar? Kapıda Vize Ücreti Ne Kadar?
Katmandu Sadularla

Nepal Türkiye Konsolosluğu 

İnternette Nepal Konsolosluğu diye arattığımda karşıma Nepal Fahri Türkiye Konsolosluğu sitesi çıktı. Konsolosluklar sekmesini tıkladığımda Nepal Fahri Konsolosluğu İstanbul açılıyor. İletişim bilgileri şöyle; 

Adres: Kandilli, Desen Sok. No:1, 34684 Üsküdar/İstanbul Telefon: (0216) 460 14 50

İlgili telefonları ne kadar arasam da asla açılmadı. 

Ne işe yarayacak bilmiyorum ama Nepal Türkiye Konsolosluğu sitesine buradan ulaşabilirsiniz. 

  • Nepal para birimi Nepal Rupisi ama Dolar ile de ödeme yapabiliyorsunuz.
  • Nepal dini %85 Hindu, %10 Budist ve %4 Müslüman
  • Türkiye Nepal saat farkı kaç?
  • Nepal Türkiye’den 2 saat 45 dakika ileride bulunuyor

 

İnstagram’dan takip edebilmek için @ nerdesinbahar

Diğer Nepal yazılarım;

  • Nepal Hakkında Bilgiler? Nepal Pahalı mı?

 

 

 

Paylaşmak güzeldir!

Reklamlar

İlgili yazı

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *