İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?

Reklamlar

Loading

İguazu Şelalesi Güney Amerika’da  seyahatinin en önemli duraklarından birisi. Gezgin Furkan Kumkaya Güney Amerika’yı gezerken İguazu Şelalesi’ni de gezdi ve bloğumda misafir yazar olarak kaleme aldı. Tüm gezginler gibi benimde en çok gitmek istediğim yerlerden biri. Bu yazıdan benimde öğreneceğim çok şey var yani. İguazu Şelalesi nerede bulunur?, İguazu Şelalesi’ne nasıl gidilir? gibi İguazu Şelalesi hakkında bilgileri okumaya başlayalım ve Furkan’a katkılarından dolayı çok teşekkür edelim.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?

İguazu Şelalesi, dünyanın 7 doğal harikasından biridir. Güney Amerika kıtasının en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Gerçekten nefes kesen yerlerden biri olarak bu listede bulunmayı hak ediyor. Sanırım hayatımda gördüğüm en güzel yerler arasında hep ilk sıralarda olacak.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Iguazu Şelalesi

İguazu Şelalesi oldukça büyük ve görkemli. Üstelik 2 ülkenin kesişim noktasında yer alıyor. Bu sebeple burayı gezmeden önce bilmeniz gereken çok şey var. Ben yaşayarak öğrenirken biraz zorlanmış olsam da bu yazıyı okuduktan sonra sizin için her şey kolay olacak.

İguazu Şelalesi Nerede?

Iguazu Şelalesi Brezilya ile Arjantin arasında kalıyor. Aynı bölgede Paraguay’da bulunmasına rağmen şelalenin bulunduğu bölge sadece bu iki ülke arasında bulunuyor. Aynı gün içerisinde 3 ülkeyi görebilirsiniz ama şelale 3 ülkeden de görünmüyor. Iguazu Şelalesi – hatta şelaleleri- yüzlerce irili ufaklı şelaleden oluşuyor. Iguazu Nehri’nin üzerinde oldukça genişleyen nehir oldukça geniş bir alana dağılarak birçok şelale oluşturuyor.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?

İguazu Şelalesine Nasıl Gidilir?

Iguazu Şelalesi‘ne gitmek için öncelikle bunu hangi ülkeden yapacağınızı seçmeniz gerekiyor. İki ülkeden de ziyaret etmenizi engelleyen bir şey yok tabi. Çünkü Arjantin ve Brezilya, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulamıyor. Bu sebeple ister Arjantin’e uçup oradan Puerto Iguazu şehrine geçip yine iki ülke tarafını gezebilir yada bunu Brezilya’nın Foz de Iguaçu şehrine giderek yapabilirsiniz. Bence bir tanesini yapmak yeterli. Aynı yeri karşı kıyıdan görmenin çok da bir esprisi yok.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?

Iguazu Şelalesi Brezilya Tarafı

İguazu Şelalesi‘nin Brezilya tarafını gezmek için öncelikle, Brezilya’nın Foz De Iguaçu şehrine ulaşmanız gerekiyor. Bu bölgeye direkt bir gidiş yok. Bu sebeple Türkiye’den gelenler önce Sao Paulo’ya ulaşıp sonra buradan tekrar uçağa yada otobüse binmeliler. Uçak ile yaklaşık 1.5-2 saat süren bu yolculuk otobüsle ortalama 20 saate kadar uzayabilmektedir. Bir arkadaşım ters istikameti 25 saatte geldi.

Iguazu’ya otobüs ile gidecek olan kişiler için birçok şehirden otobüs kalkmaktadır. Sao Paulo’da “Tiete” otogarından, Rio de Janeiro’da da “Rodoviaria Novo Rio” otogarından otobüs biletlerinizi alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise bir çok sitenin CPF adı verilen yerel kimlik numarası işlevi gören numarayı istemesidir.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Furkan Kumkaya, İguazu Şelalesi

Online olarak pasaportunuzla bilet almak içn “Clickbus” sitesini kullanabilir, zamanınız varsa da direkt olarak otogarlara gidip bilet alabilirsiniz. En rahat otobüsler “Catarinense” firmasınındır. Rahatlık seviyesine göre “Leito veya Semi-Leito” yani yataklı veya yarı yataklı olanları seçebilirsiniz. Bileti alırken gün ismine göre değil tarihe göre alın. Çünkü satın alma ekranlarında günler pazardan başladığı için yanlış güne bilet alma olayı çok oluyor.

Iguazu’ya vardıktan sonra iki seçeneğiniz var. Ya bireysel olarak bölgeye gitmek ya da tur satın alıp gitmek. Tur satın aldığınızda hiçbir şey düşünmenize gerek kalmıyor. Buradan alacağınız turlar ile tercihen Brezilya ve Arjantin tarafına gezmeye gidebiliyorsunuz.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Iguazu Milli Parkı

Eğer bireysel olarak gitmek isterseniz toplu taşıma kullanmanız gerekiyor. Şehrin otobüs terminalinden yada güzergahından “120” numaralı “Parque Nacional” otobüsüne binmeniz gerekiyor. Sonrasında son durağa kadar gidiyorsunuz.

Iguazu Milli Parkı Ne Kadar?

Milli park girişine geldikten sonra orada uzun bir sıra göreceksiniz. O sıraya girip milli park giriş bileti almanız gerekiyor. Otomatların başında size yardım ediyorlar. Kredi kartı veya banka kartıyla alabiliyorsunuz. Nakit yok. Iguazu Milli Park ücreti 25 Dolar.

Bu bileti aldıktan sonra içeri doğru ilerleyerek servislere biniyorsunuz. Güzergah boyunca birkaç durak bulunuyor. İlk durak “Macuco Safari” durağı. Bu durakta indikten sonra rehberli orman safarisi ve bot turu yapabiliyorsunuz. Fiyatı pahalı olmasına karşın değiyor. Şelalenin altına kadar gidebiliyorsunuz. Ücreti 350 Brezilya Reali. Yapmayacaksanız inmenize gerek yok. Girişte bir sürü saçma sapan fiyat yazıyor ama 350 canlıyı direkt alıyorlar.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Iguazu Milli Parkı

Eğer yapacaksanız binmeden önce emanete eşyalarınızı bırakın. Çünkü donunuza kadar ıslanıyorsunuz. Ben deniz şortum ve yağmurluğumla gittim ama yine de şortum vs komple sırılsıklamdı. Şelale gezisine katılacaksanız terliğinizle gidebilirsiniz ekstra taşımayın. Su geçirmez kameranız var ise kendi fotoğraflarınızı videonuzu kendiniz çekin yoksa şu mavili arkadaşın çektiklerini almak da paralı. Her ne olursa olsun mükemmel bir deneyim ama.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Iguazu Milli Parkı

Milli park genelinde sistem şu şekilde işliyor. Sürekli otobüsler gidip geliyor. İstediğiniz durakta inip sonra diğerinden rotaya devam edebiliyorsunuz. Sonraki duraklar ise yürüyüş parkurlarını içeriyor. Her birini yürümenizi tavsiye ediyorum. Her biri muhteşem manzaraları içeriyor. Ben sondan başlayım geri dönerim dedim ama sonra bir baktım hepsini yürümüşüm.

Bu yürüyüşler ortalama 3-4 saat kadar sürebiliyor. Çünkü fotoğraf çekme aşkı hiç bitmiyor. Bu yolun sonunda ise bir restoran bulunuyor. Sonunda bu bölgeden binerek ilk başa geri dönebiliyorsunuz. Ne kadar erken giderseniz o kadar iyi. Çünkü milli park 16:00’da kapanıyor ve son toplu taşıma da 17:00 gibi bitiyor. İndiğiniz durakta toplu taşıma saatleri bulunuyor. Göz atabilirsiniz.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Furkan Kumkaya, Iguazu Milli Parkı

Iguazu Şelalesi Arjantin Tarafı

Iguazu Şelalesi‘nin Arjantin tarafına gitmek için “Puerto Iguazu” şehrine gitmeniz gerekiyor. Milli park girişi ise bu şehrin havalimanının bulunduğu bölgeye yakın. Eğer Arjantin üzerinden gidecekseniz Buenos Aires’ten olduka hesaplı biletler bulabilirsiniz.

Puerto Iguazu oldukça küçük ama hareketli bir bölge. Brezilya tarafı kadar olmasa da canlı bir yer. Bu bölgede herkes şelale turizmi ile yaşıyor. Şelalenin bulunduğu bölgeye gitmek için ya tur satın almanız gerekiyor yada toplu taşıma kullanmanız gerekiyor.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Iguazu Milli Parkı

Size bir tüyo. Zorla servislerle alana gitmenizi istiyorlar. Bu sebeple taksi ile gidin derim. Çünkü taksinin fiyatı ile alana gidiş fiyatı aynı. Birkaç kişi iseniz daha da hesaplıya gelecektir ve servis saatlerinizi beklemenize gerek kalmaz.

Arjantin tarafında gezmek için de Iguazu Şelalesi giriş ücreti 5500 ARS (Arjantin Pesosu). Bileti internetten alınca %15 indirim yapıyorlar ama bu bizim için geçerli değil çünkü resmi kur ile gerçek kur farkı sebebiyle yarı yarıya fark ediyor. 5500 peso yerine 11 000 üzerinden indirim almış gibi oluyorsunuz. Konakladığınız yerde Arjantinli biri varsa onun kartıyla alıp ona nakit verebilirseniz 4675 Peso’ya geliyor.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?

Ardından alanın içerisinde bulunan yürüyüş parkurlarını seçerek gezinize başlayabilirsiniz. Arjantin tarafındaki yürüyüş parkurları oldukça uzun. Görülebilecek birçok açı var. Her birini yürüyerek gezmeye çalışmak yaklaşık 5-6 saat kadar sürüyor.

İguazu Şelalesi Şeytan Boğazı

Iguazu Şelalesi Şeytan Boğazı yada “Garganta do Diabo” ana şelalelerin döküldüğü çukurluk bölgeyi ifade ediyor. Aynı anda irili ufaklı onlarca şelale buraya dökülüyor. Şelalenin en görkemli görüntüsü ise buradan görünüyor.

Şelalelerin içine girip çıkan kuşları seyretmek, su buharından yansıyan gökkuşaklarını görmek ve heybeti daha iyi hissetmek için bu bölge en önemli nokta. İki ülkeden de oldukça net bir şekilde görülebiliyor. Bakım çalışması sebebiyle Arjantin tarafındaki yürüyüş parkuru kısa bir süreliğine kapalıydı ama duyuruyu resmi sayfadan takip edebilirsiniz.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Furkan Kumkaya, Iguazu Milli Parkı

İguazu Şelalesi Hakkında Bilgi

Iguazu Şelalesi Arjantin ve Brezilya sınırının bir parçası olarak Iguazu nehri üzerinde bulunmaktadır. Bu nehir ise Paraguay’ın da dahil olduğu kesişim noktası olan Parana Nehri’ne dökülür.

1986 yılında dünya kültür mirası listesine alınan bölge aynı zamanda dünyanın en güzel 7 doğal harikasından biridir. Saniyede milyonlarca ton suyun aynı anda aktığı bu eşsiz nokta her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Fotoğraflardan etkilendiyseniz gerçeğinin bunun hissin 10 katı olduğunu düşünün.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Iguazu Milli Parkı

Iguazu şelalesi Arjantin’in Puerto Iguazu ve Brezilya’nın Foz de Iguaçu şehirlerinden ziyaret edilebilmektedir. Bölgenin en önemli geçim kaynağı budur. Yılın tüm mevsimlerinde ziyaretçisi vardır. Yağmur sezonlarında ise aralıksız bir şekilde günlerce yağmur yağabilmektedir.

Iguazu Şelalesi sadece şelale olarak değil genel olarak da doğal bir yaşam alanıdır. Çevresinde irili ufaklı küçük nehirler, onlarca hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Bölgedeki şehir merkezleri dışındaki kilometrelerce uzanan alanlar tamamen yabani tropikal orman alanıdır.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Iguazu Şelalesi çiçekleri

Iguazu Şelalesi’nin çevresi özellikle bahar ayları olan Kasım ve Aralık’ta oldukça renklidir. Yağmursuz bir güne denk geldiğinizde bütün yolların kelebeklerle dolu olduğunu görebilirsiniz. Yüzbinlerce kelebek ile birlikte bir gezi sizi bekliyor.

Iguazu Şelalesi Konaklama

Iguazu Şelalesi ve çevresinde iki şehir bulunuyor. Bu şehirlerde her türlü otel, pansiyon, apart, hostel bulmak mümkün. Özellikle “Dijital Göçebe” olarak dünyayı gezenlerin en uğrak iki noktası olan Rio De Janeiro ve Buenos Aires’ten bölgeyi gezmeye gelen çok olmaktadır.

Yüksek sezonda yer bulma konusunda sorun yaşamamak adına önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim. Bölgede konaklama için  “Hostelworld, Booking.com, Airbnb” uygulamalarını kullanabilirsiniz.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Iguazu Şelalesi

İguazu Şelalesi Hakkında Kısa Bilgi

Iguazu Şelalesi, yarım daire şeklinde dökülen ana şelale ve yüzlerce küçük şelaleden oluşur. Binlerce kilometrelik bir yaban hayatının ortasında bulunur. Bu ormanlarda maymun, timsah, jaguar, papağan, karınca yiyen ve daha birçok çeşitli hayvan türü bulunur.

Iguazu Şelalesi ve çevresi Arjantin ve Brezilya devletleri tarafından işletilmekte ve korunmaktadır. İki ülkenin şelaleye bakan tarafları “Cataratas” olarak adlandırılır. Milli parkların içerisi oldukça ciddi bir şekilde korunmaktadır. Alan içerisinde nerede olursa olsun sigara kullanmak, ateş yakmak, konaklamak yasaktır.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Iguazu Şelalesi

İguazu Şelalesi Turları

Iguazu Şelalesi Turları konakladığınız oteller veya çevrede bulunan acentalar tarafından satılmaktadır. Eğer bütçeniz buna uygunsa mutlaka paket tur satın almalısınız. Çünkü görmeniz gereken hiçbir yeri atlamıyorlar ve %100 olarak bölgeyi gezmenizi sağlıyorlar. Bu turlar bireysel olarak gitmek isteyen bir kişinin maliyetinden yaklaşık olarak %40 daha pahalıya geliyor olsa da bölgeyi, ülkeyi tanımayan ve zamanı az olan kişiler için büyük bir bilgi külfetinden kurtarıyor.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Iguazu Şelalesi

İguazu Şelalesi Video

Iguazu Şelalesi içerisinde video çekimi serbest olsa da Drone kullanmak yasaktır. Bireysel olarak istediğiniz yerde istediğiniz kadar video çekebilirsiniz. İguazu’da drone kullandığınız tespit edilirse de ciddi cezalar ödeyebilirsiniz. İguazu Şelalesi’nde eğer Şeytan Boğazında çekim yapmak istiyorsanız kameralarınızın su geçirme hassasiyetine dikkat etmelisiniz. Çünkü şelalelerden uçuşan damlalar ve buhar sizi her yerde bulmaktadır.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?

Iguazu Deneyimim Hakkında Şahsi Fikirlerim

Ben yalnızca Brezilya kısmını gezdim fakat Arjantin kısmındaki havalimanını kullanarak Buenos Aires’e uçtum. Brezilya ile Arjantin arasında yaşamsal olarak bile çok fark var. Brezilya oldukça sıcak insanlar lezzetli yemeklerle dolu. Eğer buradan Arjantin’e geçecekseniz gitmeden önce bol bol tropikal meyve ve açai yemelisiniz. Çünkü Arjantin’de bunlar yok.

Iguazu’nun Brezilya tarafında Uber kullanarak yerel ulaşımlarınızı çözebilirsiniz. Şehir oldukça dolu. Her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz fakat bunları gün içerisinde yapmalısınız. Belli başlı yerler haricinde şehir merkezi olan bölge tamamen hayalet şehre dönüyor ve tekinsiz hissettiriyor.

İguazu Şelalesi Nerede Bulunur?
Iguazu Şelalesi

Siz siz olun Brezilya’daki çok turistik şehirlerde, (Sao Paulo, Rio ve Iguzu gibi) belirli saatten sonra dışarıda değerli eşyalarınızla dolaşmayın. Bir yerden biri yere mi gitmek istiyorsunuz Uber taksi çağırın. Fiyatları Türkiye’den çok ucuz. Ülkenin büyük bir kısmı Uber kullanıyor.

Iguazu’da en çok yapılan şeylerden biri Paraguay’daki vergisiz bölgeden teknolojik ürün almaktır. Eğer giderseniz “Nissei ve Cellshop’tan” alışveriş yapın. Yürüyerek gidip gelmek gezmek 3-4 saatinizi alır maksimum ve kimse kimlik pasaport sormuyor. Eğer 500 dolardan pahalı bir şey aldıysanız dönüşte kontrol esnasında vergi isteyebilirler. Çantanız dışında bir yerinizi aramıyorlar ama merak etmeyin.

Şelaleyi özetleyecek olursak, unutulmaz bir andı. Brezilya ve çevresinde onlarca bölgeyi gezdim ama doğanın böylesine güçlü ve mükemmel olduğunu hissettiğim çok az şey gördüm. Rotanızda mutlaka bulunmalı.

 

Paylaşmak güzeldir!

Reklamlar

İlgili yazı

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *