İzlanda’da Araba Kiralayabilmek

Reklamlar

Bazı ülkelerde araba kiralamadan gezebilmek çok zordur. İzlanda’da araba kiralamadan gezebilmek çok zor olurdu. 320binlik nüfusun çoğu başkent Reykjavik’de yaşıyor. Ülke küçük ancak başkent dışında yaşayan da pek yok. Göreceğiniz uçsuz bucaksız düzlüklerin arasında tek tük çiftlikler olacak. Gittiğiniz diğer şehirler de bizim köylerden kasabalardan biraz daha büyük sadece. . Ülke coğrafyasının zorluğunu da düşünürsek araba kiralamadan olmuyor. O zaman nasıl araba kiraladık? benzini nasıl aldık? İzlanda yolları taşlı geliyor keman kaşlı adlı eserime hoşgeldiniz.

Beni instagram hesabımdan takip etmeyi unutmayın. Hikayeler ve öne çıkanlarda çok şey anlatıyorum 😉

İnstagram: Nerdesinbahar

İzlanda’da Araba Kiralayabilmek

İzlanda’yı turla gezen herhalde sadece Türkler. Orada bulunduğum süre boyunca çok az tur otobüsü gördüm. Onlarda oldukça yaşlı insanlardı. İnsanlar genelde tek başlarına gelmiş ve araba kiralayarak gezmeyi tercih etmişler. Aynı bizim gibi. Karavan kiralayarak gezen de oldukça fazlaydı. 

İzlanda, kiraladığımız araba

Madem ki araba kiralıyacağız onu nasıl yaptığımızı anlatmaya başlayayım. İlk önce bizim gibi son dakikaya bırakmamaya çalışın. Biz son 4 gün içinde araba kiraladık ve 100 Euro fazla ödedik ki yine de şanslıydık. Yol arkadaşım Norveç’ten İzlanda’ya geçecekti. Ben Türkiye’deydim. O Norveç’ten ben İstanbul’dan saldırdık Rent a Car’lara ama son düzlüğe girdiğimiz için ucuz araba kalmamıştı. Ben Türkiye’den baktığımda 650 Euro gözüküyordu. Bu rakam bizim ilk baktığımızdan neredeyse iki katıydı. İlk rakam 350 Euroydu.

Arkadaşım Norveç’ten bakıyordu. O 450 Euro görüyordu. Bana link attı ama ben onun gördüğü rakamı göremiyordum. İlk şoku atlattıktan sonra anladık ki baktığımız lokasyona göre araba kiraları değişiyor. Bunu anladıktan sonra yol arkadaşım aracı Norveç lokasyonuyla 450 Euroya kiraladı. Aracı Lagoon Car Rental ‘dan kiraladık. https://lagooncarrental.is/  sitenin linkinden ulaşabilirsiniz.

İzlandanın nadir virajlı yolları

Aslında İzlanda’ya gittiğimizde kiralarız diye de düşünmüştük ama İzlanda’da tam sezon olduğu için bulamayabilirdik yada çok pahalı olabilirdi. Gerçekten de havaalanında tanıştığımız, Bugget Rental Car’da çalışan İnga aracı çok ucuza kiraladığımızı söyledi. Eğer gittiğiniz sezon yaz aylarıysa asla işinizi şansa bırakmayın. 

İzlanda’da bir diğer araba kiralama yöntemi ise yerel halkın arabalarını kiralamak. Halk kendi arabalarını kiraya veriyor ve normal kiralık arabalardan neredeyse yarı fiyatına oluyor. Biz neden oradan kiralamadık peki? Çünkü son dakikaya kaldığımız için ekonomik yakıtlı arabalar kalmamıştı ve kalan arabalar 4×4 gibi büyük arabalardı ve çok pahalıydı. O siteye https://carrenters.is/  bu linkten ulaşabilirsiniz. İzlada’da araba kiralama işleri böyle oluyor.

İzlanda araba kiralama

İzlanda’da kiralık arabaların üstünde herhangi bir logo yada kiralık olduğuna dair bir yazı olmuyor. Yolda giderken kim kiralık araba kim yerel halk ayırt edemiyorsunuz. Arabaların kapı içlerinde kapıyı tutarak açmanız konusunda uyarıcı yazılar var. Eğer tutmazsanız fırtınadan kapı uçup gidebiliyormuş. Kış aylarında kum fırtınasına, kar fırtınasına karşı sigorta yapmak konusunda ısrar ediyorlarmış. Bize sadece sordular. İstemiyoruz dediğimiz anda bir daha ısrar etmediler. Şükür hiç hasarsız teslim edebildik. Kış aylarındaysanız bu sigortaları mutlaka yaptırın. Nolur nolmaz. 

Kiralık ArabayıTeslim Alabilmek

Kiralık aracı havaalanından almak istedik. Reykjavik’ten alırsak 60 Euro fazla ödememiz gerekiyordu. Lagoon Car Rental’in Keflavik havaalanında bir şubesi yok. Denilen saatten 10 dakika geç gitmiştik ve elinde tabela tutan birini göremedik. Biraz dolandıktan sonra elinde Lagoon yazan görevli önde biz arkada diğer araba kiralayanlarla birlikte bir araca bindirilip ofislerine götürüldük. Görevliyi göremezseniz “bizi bırakıp gitti” paniğine kapılmayın. Ofis Keflavik Havaalanı’na oldukça yakın. Önce bir sıra numarası alıyorsunuz. Sonra imzalamanız gerekenleri imzalıyorsunuz ve arabayı teslim alıyorsunuz. Kayıp kredi kartımla yapmıştım ödemeyi ve en büyük korkum kartı sormalarıydı. O konuda da bir sorun çıkmadı. Aracı alırken 1500 ISK de depozito çekiyorlar. Aklınızda olsun. Başka kart verdik kabul ettiler. Bize kiraladığımız arabadan daha iyi bir araba verdiler. Benzinli kiralayabilmiştik. Bize dizel araba verdiler. Bu da bizim şansımız oldu. Ülkede herşey pahalı olduğu gibi benzin de deli pahalı. Dizelle benzin arasında çok fark yok ama olsun. 

  • İzlanda’ya ekonomik yoldan gidebilmenin yollarını merak ediyorsanız buraya tıklayın. 
  • Keflavik Havaalanı’nda sizi ne bekliyor. Okumak için buraya tıklayın.
  • İzlanda’da yollar nasıl, trafik kuralları hakkında bilgi için buraya tıklayın.
  • İzlanda yeme içme rehberi için buraya tıklayın.
  • İzlanda’da konaklama seçenekleri için de şuraya tıklayın.
  • İzlanda’da hayatta kalmak adlı eşsiz eserim için buraya tık tık.

 

Beni sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın. Daha çok fotoğraf ve hap bilgiler için;

 

 

Paylaşmak güzeldir!

Reklamlar

İlgili yazı

Kanyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Kanyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Her türlü sporu denemiş biri olarak her kanyon fotoğrafı gördüğümde bir heyecanlanıyordum. Kanyon nedir? nasıl…

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *