• Gürcistan

Gürcistan ‘a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Reklamlar

Gürcistan ‘a bir bayram sabahı geçtiğimizde ne bir rotamız vardı ne de başka birşey. Aslında Gürcistan’a geçmekten vazgeçmiştik biz. Gürcistan’da Batum’a gitmiştim birkaç sene önce. Sıfır bilgide değildim ama yinede hazırlıksızdık. Sınırdan geçmeden önce devamlı giden arkadaşlarımdan tutunda yeni gitmişlere kadar hepsiyle diyalog kurup bilgi almaya çalıştım. Temel bilgileri alırsanız rotayı oluşturmak çok da zor olmuyor. Plansızlık ve rotasızlık aslında çok daha güzel oluyor.

Gürcistan’da gittiğimiz yerler ve yaptığımız km

Sarp Sınır Kapısı ve Türkgözü Sınır Kapısı Arasında ki Farklar

Bayrama denk geldiği için Hopa’da ki Sarp Sınır Kapısı yerine, Türkgözü Sınır Kapısı’na yönelmiştik. Zaten Şavşat’taydık. Türkgözü daha yakındı. Şavşat Türkgözü arasında ki yol son derece modern ve güzel. Türkgözü Sınır Kapısı genelde kamyoncuların kullandığı bir sınır kapısı.  Bizden başka bir Azeri arabası vardı. Bir bayram günü sadece iki araba, bir sınır kapısında. İnanılmaz. Arabada üç kişiydik. Arabada sadece şöförü bırakıyorlar ve o şöför tüm arabayı boşaltıp tek tek xray cihazından geçiriyor. Tekrar geri getirip yerleştiriyor. Biz iki kız pasaport kontrolü için başka bir yerden yürüyüp geçtik. Olan arkadaşımız Metehan’a oldu yani.

Türkgözü Sınır Kapısı

Türkgözü Sınır Kapısı’nda bir Gürcistan hattı alamadık. Sarp Sınır Kapısı’nda her şey var. Paranızı da bozdurabilirsiniz. Hat da alabilirsiniz ama Türkgözü gerçekten küçük bir sınır kapısı. Son dakika buradan geçmeye karar verdiğimiz için hazırlıksız yakalandık. Sarp Sınır Kapısı’ndan geçtiğimizde eğer TL yerine dolar euro bozdurursak zarar edeceğimiz bilgisini aldığımız için yanımıza döviz almamıştık. Eğer Türkgözü’nü kullanacaksanız mutlaka yanınızda döviz olsun.

2018 Gürcistan araç sigorta fiyatları

Türkgözü Sınır Kapısı’ndan geçer geçmez ilk benzinlik olan LUKOİL arabamızı sigortalattık. Zaten mecburi bir şey. Size arabanızı “sigortalatmanıza gerek yok” diyenlere inanmayın. Zorunlu sigorta olmadan Gürcistan’da seyahat etmek idari para cezası 100-200 Lari. SigortayıTürkgözü’nde sınır kapısından çıktıktan bir dakika uzaklıkta yaptırabilirsiniz. Orada kredi kartı da geçiyormuş. Bizim sormak aklımıza gelmemiş. Üstümüzde TL’den başka bir para da yok. TL’de geçmiyor. Yanındaki ofisten paramızı lariye çevirdik. 30 lari’ye 15 günlük sigorta yaptırdık.

Ananuri, Gürcistan

Türkgözü’ne en yakın büyük yerleşim Ahıska. Zaten yolumuz da oradan geçiyor. Biz Ahıska’da herşeyi halledebileceğimizi düşünmüştük ama Türkiye’de bayram, Gürcistan’da pazar günü. Bunu atlamışız. Biz sadece bizim bayrama odaklanmışız. 

Sınırı geçmeden önce bize önerilen küçük benzinliklerden benzin almamamız gerektiği, büyükleri kullanmamız. Küçük benzinliklerde kaliteli yakıt bulunmuyormuş. Kredi kartı ülkenin kırsal kesiminde pek kullanılmıyor zaten. Wissol Akhaltsikhe diye kocaman bir benzinciye girdik. İçinde kocaman bir market ve marketin içinde de banka var ama pazar olması işleri karıştırdı.Benzin pompasında ki adamdan tutunda marketteki satıcı kıza kadar herkes tarafından azarlandık. Gürcü halkı böyle. Birşeyi anlamayıp iki kere sorarsanız basıyorlar kalayı. İngilizce bilmemeleri ve anlamamalarının faturasını biz ödüyoruz.

Okatse Kanyonu, Gürcistan

Gürcistan ‘da Alınacak Hat Geocell

Gürcistan’da kaldığımız onca zamanda asla açıkken yakalayamadığımız ve satın almayı asla başaramadığımız GEOCELL Gürcistan’ın en iyi hattıymış. 5 larilik küçük paketlerinin olduğunu öğrenmiştik ama almayı başaramadık. Martvili Kanyonu’nda karşılaştığımız türk arkadaşlarda Geocell vardı.

Bizim kullanmamız için açtılar ve dağın başında gayet güzel çekiyordu. Yol tabelaları özellikle Kutaisi bölgesinde yetersiz olduğu için internetsiz yol bulmak çok zor. Siz bizim kadar şanslı olmayabilirsiniz. Mutlaka bir hat alın. Yol soruklarınız yıllardır yaşadıkları yerin fotoğrafına bakıp “bu neredeymiş” diyebiliyor. Çevrimdışı indirdiğimiz haritalar tali yollarda pek işe yaramadı.

Kazbek, Gürcistan

Gürcistan’da Trafik Kuralları

Gürcistan trafik olayını çözmüş durumda. Yayalara müthiş bir saygı var. Yolun kenarında durduğunuz anda arabalar çok uzakta bile olsa durup size yol veriyorlar. Alışık olmadığımız için biraz garipsedik başta. Sonra da bunun keyfini sürdük. Trafik kurallarına harfiyen uymalısınız. Yaya olsanız bile. Tiflis’de yaya geçitleri tamamen yerin altında ki alt geçitlerden sağlanıyor. Sakın yolun üstünde karşıya geçmeye çalışmayın. Ceza yersiniz. Gürcistan’da bizim bildiğimiz göbekler yok dönmek için. Yola bir yuvarlak çizmişler olmuş size göbek. Eğer o çizginin üstünden arabayla geçerseniz ceza yersiniz bizim gibi. Gürcistan’da 20 lari o çizginin üstünden gittiğimiz için ceza yedik.

Tiflis, Gürcistan

Gürcistan’da şehirler arası yollarda da şehir içinde de plaka okuma sistemi var. Bir trafik cezası yerseniz ödemeden çıkmaya çalışmayın ülkeden. Sınırda mutlaka karşınıza çıkar. Trafik kuralları konusunda bir hayli katılar. Bize polisin söylediği bu şekildeydi.

Bir okuyucu yorumunun yazıya katkısı olacağını düşünüyorum. Kendi tecrübelerini şu şekilde aktarmış:

Gürcistan’a hangi sınır kapısından girersen gir, ülkeden çıkarken sigortan yoksa 50 lari ceza yersin, ceza kağıdını verip ödemen için 30 gün müsade eder ve bırakırlar seni. Yani geçersin kapıyı. Ancaaaaaaaaak, benim gibi o cezazı 30 gün içinde ödemezsen, ceza 100 lari olur ve en kötüsü Gürcistan sınırları içerisinde 6 ay araba kullanman yasaklanır.
Olay olduğunda ben durumu fark edince ehliyeti fiziki olarak vermedim, üzerimde değil dedim, eğer verseydim ehliyetin kendisine de el koyacaklardı. Türk ehliyetine nasıl el koyar deme, Batum Büyükelçiliği’nin web sitesine girerseniz orada da yazıyor.

Gürcistan Kısa Kısa

 • Gürcü halkını genellemek istemiyorum ama genel olarak Türkleri sevmiyorlar. Memnuniyetsizliklerini yüzlerinden anlayacaksınız. Biz çok az da olsa bizi seveni bulduk. Kutaisi bölgesinde yol sorduğumuz bir kadın sarılıp öptü bile ama bu çok karşılaşılacak bir durum değil. 

 

 • Bir adres sorduğunuzda eğer onlar gibi teleffuz edemiyorsanız asla anlamıyorlar. Tiflis’de DRY Bridge’i bulucaz diye göbeğimiz çatladı. Yol sorduğumuz kadına söyledik, anlamadı. Haritada gösterdik, anlamadı. Yazıyı okudu anlamadı. En sonunda kafamı kaldırdığımda tabelasını gördüm ve ona gösterdim. Birden bire anlayıverdi. Tarif edemediği içinde bizi götürdü. Harita bilgileri sıfır. Bence haritayı ilk biz gösterdiğimizde gördüler. 

 

Kazbek’de köprünün üstünde ki inekler tek şeridi kapatmış
 • Her yerde haçapuri ve hengel satan restoranlar var. Seçenek olarak şiş kebap çeşitleri de var. Haçapuri yumurta ve hamurla yapılmış börek gibi birşey. Hengel, bohça şeklinde kocaman mantılar. İç harcı kıyma, soğan ve kişnişle hazırlanıyor. Sapından tutup ısıra ısıra yemeniz gerekiyor. Sapını yiyen yok. Çok hamur çünkü. Üzerine yoğurt da koyabilirsiniz. Gürcü mutfağında hamur oldukça fazla.

 

 • Batum’da Türk yemekleri yapan yer çok. Yemek ayırt edenler için bir kolaylık. Çıtır çıtır pideye benzer görünümlü ekmeklerine bayıldık biz. Gittiğinizde yemeden gelmeyin.

 

Mtskheta, Gürcistan
 • Gürcistan’ın para birimi Lari. Bizim gittiğimiz 2018 Ağustos ayında 1 Lari= 2,6 TL’ydi. İki sene önce Batum’a geçtiğimde herşey o kadar ucuzdu ki. Keşke yine aynı olsaydı. Resmi dilleri Gürcüce, Abhazca ama Rusça’yı da bilen çok fazla. Türkçe bile çok az. Türkçe bilenlere Batum’da rastlayabilirsiniz. Biz onlara İngilizce sorunca onlar bize Rusça soruyor. O zaman “Türkçe biliyor musun?” diye soruyorum. Bitmek bilmez diyaloglar.

 

 • Hayatımda görmediğim kadar çok inek gördüm. Yolların üstünde, asfaltta. Asla kaçmıyorlar. Yanlarından geçerken insan bir boynuz darbesi yiyip yemeyeceğinin yürek çırpıntısıyla yol alıyor. Hava sıcak olduğu için arabaların çıkardığı rüzgardan serinlemek için böyle yapıyorlarmış dediklerine göre. Enteresan bir durum.

 

 • Çevrimdışı indirdiğimiz haritalar sadece otobanda işe yaradı. Ara yollarda asla çalışmadı.

 

Paylaşmak güzeldir!

Reklamlar

İlgili yazı

8 Comments

 • allah allah ben de gittim batum’a tiflis’e rustavi’ye.. Fakat bu anlattıklarınla hiç alakası yok. Enteresan.

  Reply
  • Bahar Gündoğdu
   Author · Edit

   Demek ki herkesin bakış açısı ve deneyimleri farklı. Olur öyle şeyler. Ben ne yaşadıysam onu yazıyorum. Anlattıklarınızla alakası yok deyince ben de bir şaşırdım. Allah allah çok enteresan 😀

   Reply
 • Azerbaycan için yazdığınız inekle ilgili paragrafın aynısı bu bölüm için de var. Ayrıca sınır kapısı geçişi de Azerbaycan yazısı ile neredeyse birebir aynı. Ben de arabayla Gürcistan’a gittim. Sarp sınır kapısından geçtim ancak arabayı boşaltmamı kimse istemedi. Ayrıca kimsenin azarlamasına da muhatap olmadım. Genellikle güler yüzlü insanlar. Sonuç olarak iki yazınızı da okudum ancak çelişkiler ve birbiriyle olan benzerlikler nedeniyle inandırıcı gelmedi. Bu arada arabaya sigorta da yaptırmadım. Çıkarken dahil olmak üzere kimse bana sigorta sormadı. Vel hasılı gitmediğinizi iddia edemem ancak masa başında zenginleştirmek bile olsa okuyucuya hoş gelmiyor. söylemek istedim. kalın sağlıcakla

  Reply
  • Bahar Gündoğdu
   Author · Edit

   Demek ki benzer şeyler yaşamışım ve aynısını yazmışım. Artvin yazılarını yazabilmiş olsaydım aynısı Atrvin içinde geçerli olacaktı. Artvin’de de inek faktörü ön planda 🙂

   Reply
  • Kardeş sigorta konusununda yanlışın var. Gürcistan’a hangi sınır kapısından girersen gir, ülkeden çıkarken sigortan yoksa 50 lari ceza yersin, ceza kağıdını verip ödemen için 30 gün müsade eder ve bırakırlar seni. Yani geçersin kapıyı. Ancaaaaaaaaak, benim gibi o cezazı 30 gün içinde ödemezsen, ceza 100 lari olur ve en kötüsü Gürcistan sınırları içerisinde 6 ay araba kullanman yasaklanır.
   Olay olduğunda ben durumu fark edince ehliyeti fiziki olarak vermedim, üzerimde değil dedim, eğer verseydim ehliyetin kendisinede el koyacaklardı. Türk ehliyetine nasıl el koyar deme, Batum Büyükelçiliğinin web sitesine girerseniz oradada yazıyor.
   Dil konusunda da katılıyorum yazara. Hem Sarp sınır kapısından, hemde Kırmızı Köprü (Azerbaycan) sınır kapısından defalarca geçtim. Her iki ülkede, farklı lençelerde olsada Türkçe konuşuyor. Ben şimdiye kadar ne Türkçe nede İngilizce bilen bir Gürcü memura, polise denk gelmedim. Mal mal yüzünüze bakıp Gürcüce konuşmaya devam ediyorlar. Şimdiye kadar bir güleryüz filanda görmedim.
   Vel hasılı gitmediğinizi iddia edemem ancak masa başından atıp tutmak hoş birşey değil. Söylemek istedim. Kalın sağlıcakla.

   Reply
   • Bahar Gündoğdu
    Author · Edit

    Serhan bey yorumlarınız için teşekkürler ancak O sona eklediğiniz cümleleriniz olmuş mu sizce? Sigorta ücreti konusunda polis bize ne söylediyse onu yazdım. Bu yazı iki sene önce yazıldı. Belki birşeyler değişmiş olabilir. Tecrübeleriniz de çok önemli. Eğer o ceza ödenmezse ne olur diye merak edenler için aydınlatıcı olmuş. O son cümlelerinize kadar gayet saygılı bir şekilde okudum da o masa başında atıp tutmak da neyin nesi. 3 arkadaş tüm karadenizi geçip Gürcistan ve Azarbaycan Bakü’ye kadar yaptığımız 8 bin kmlik ve 1 aylık yolculuğumuza çok büyük haksızlık olmuş. Hiç bir yazım masa başında yazılmadı.

    Reply
 • · Edit

  mrhaba arkadaşlar bende 4 sefer gürcüstana geçtim arabamla bir seferinde tiflise kadar gittim ilk 3 adet gidişimde sigorta soran olmadı ama son gidişimde geri dönerken sigorta sordu gümrük memuru ve sigortam olmadığı için 100 lari ceza yazdı yani yukardaki yorumların her ikiside aynı önceleri sigorta sormayan gürcü devleti sonraları sigorta soruyor yani maymun gözünü açmış 🙂

  Reply
  • Bahar Gündoğdu
   Author · Edit

   Bize de aynısını söylediler ama girerken sigortayı şart koştular. Biz şansımızı denedik yani. Bu arada artık sgortasız asla seyahat etmiyorum. Hatta sağlık sigortası da yaptırıyorum. Hatta kaskoma ek yurtdışı sigortası yaptırıyorum. Sonrasında uğraşmamak ve kafamın dinç olması için 🙂

   Reply

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *