• Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler
 • Kutaisi Gezilecek Yerler

Kutaisi Gezilecek Yerler

Loading

Kutaisi Bölgesi beni Gürcistan’da en çok şaşırtan yer oluyor. Gürcistan’a çok ani geçtiğimiz için elimizde bir rotamız yoktu. Nereden gördüysem Okatse Kanyonu’nu görmüşüm ve oraya gidiyorduk en başta. Sonra nasıl olduysa bir gece vakti kendimizi Prometheus Mağaraları’nın önünde buluyoruz. En son Gürcistan’dan çıkarken kuzey hariç Gürcistan’da görülecek yerlerin hepsini görmüş olarak çıkıyoruz. Sıfır rota ile bu başarı bence bir alkışı hak eder.

Beni sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın 😉 İnstagram: nerdesinbahar

Bu yazıda Gürcistan Kutaisi Gezilecek Yerler ve Kutaisi Görülecek Yerler ile birlikte Kutaisi nasıl bir yer? öğreneceğiz. Kutaisi hakkında oldukça bilgi edineceksiniz. Gürcistan’da beni en çok mutlu eden yerlerden Kutaisi’yi okumaya hazır mısınız? 

Kutaisi Bölgesini Nasıl Keşfettik?

Tiflis’ten görmek istediğimiz Okatse Kanyonu‘na doğru yola çıkıyoruz. Haftalardır yoldayız. Arabayla bütünleştik artık.  En az beş saatlik yolumuz var. Saatte bir hayli ilerlemiş. Aldıklarımızı gittiğimiz yerde yeme içme imkanı bu gece için zayıf bir ihtimal. “Verin şu şişeyi” diyorum. Arkadaşım Metehan araba kullandığı için ona yok. Saat başı bir yudum sadece. Sanırım arabada küçük bir parti veriyoruz.

Okatse Canyon Bear Bahting, Kutaisi

Diğer arkadaşım Gül ve ben içiyoruz, Metehan araba kullanıyor. Okatse Kanyonu‘na gidecektik biz. Sonra Metehan bir ara “mağara” falan diyor. Sabah gözümüzü bu mağaranın önünde açıyoruz. Meğer bilmeden Kutaisi bölgesindeki mağara ve kanyonların ilk başlangıç noktasını bulmuş. Ne bir hat almışız, ne de internetimiz var. Dolayısı ile navigasyon kullanamıyoruz. Gittiğimiz her yere kara düzen sora sora gidiyoruz. Bu sebepten bulduğu mağara çok önemli.

Kutaisi Bölgesi

Prometheus Cave’in 25 Lari giriş ücreti var. Okatse 20 Lari, Martvili Kanyonu falan da işin içine girince fiyat çıktıkça çıkıyor. 50 Lari’ye Combo bilet alırsanız hepsine gidebildiğiniz gibi bonus bir de Satoplia Mağaraları bölgesine de gidebileceğiz. Her türlü karda oluyor insan yani. Prometheus Karst Mağarası’da işte bu Combo bileti alabileceğimiz yermiş ve başlangıç noktası da burasıymış. Neden burayı bulmamız bu kadar önemli şimdi daha net anlaşıldı sanırım. 2 Lari’ye harita da satıyorlar ama sinir olduğumuz için almıyoruz. Sora sora Bakü’yü bulmuş insanlarız. “Geri kalanı da buluruz” diyoruz. Neye neden sinir olmuşuz da böyle bir pintilik yapmışız hala hatırlamıyorum.

1. Prometheus Karst Cave

Bu saydığım yerler birbirine yakın sayılabilir. Aynı bölgede sonuçta ama aradaki yolları kendi aracınızla kat etmeniz gerekiyor. Bileti alınca size beklemenizi söylüyorlar. Sonra bir rehber sizi gezdiriyor. Belli bir yerden sonra botla geçilecek yer var. 15 Lari ekstra para ödemeniz gerekiyor. Biz o bölümü geçmek istemedik. Zaten çok kısa bir bölüm. Geçmek istemeyenler bir kapıdan dışarı çıkabiliyor. Mağaranın içi bir hayli soğuk. Rengarenk ışıklarla disco topuna dönmüş. Doğallık kalmamış ama çok çeşitli sarkıtlar görülmeye değer. Kapıda sizi başladığımız bölgeye geri götüren servisler var.

Prometheus Karst Cave, Kutaisi

Daha sonra sulu kısımla ilgili seyrettiğim videolarda botla devrilen mi dersin. Islak sıçana dönen mi dersin. Onlara mı denk geldi? Hep mi böyle bilemiyor insan tabi ama elimde telefonla suya düşmek en son isteyeceğim şey olurdu. Yoksa 15 Lari vermeyip, sulu kısmı geçmediğimiz için züğürt tesellisinde mi bulunuyorum kendime o da tartışılır. O anki kararımdan memnunum yine de. Sulu kısmı geçme kararını mağaraya girmeden önce almanız gerekiyor. Bileti oradan alabilirsiniz. Sonra fikir değiştirdim bota bineyim olmuyor.

Disko topu Prometheus Karst Cave, Kutaisi

Prometheus Karst Cave İmereti Koruma Alanları‘na ait. Yazının ilerleyen bölümlerinde İmereti nedir? açıklayacağım. Şimdi yazıyı bölmeden devam. Prometheus ismi bu mağaraya tesadüfen verilmiş olamaz. Tanrıların ateşini çalıp, sonrada ortadan kaybolarak dünyanın düzenini bozan Prometheus‘tan bahsediyorum. Efsaneler ne kadar gerçektir bilmiyorum ama bu mağarayı mutlaka görün. Kutaisi’deki bu mağara bir harika dostum.

Yerler çok kayıyor. Ayağınıza kaymayan bir ayakkabı giyin. Mağaranın içi yaz olmasına rağmen çok soğuk oluyor. Buna uygun giyinin. Prometheus Karst Cave girişinde information bürosu var. WC, hediyelikçiler, bekleme salonu gibi imkanlar var.

Prometheus Karst Cave, Kutaisi

2. Okatse Canyon, Havada Uçar Gibi 

Gürcistan’a geçerken bir rotamız yoktu. Sınırdan geçmeden şöyle bir baktığımda mutlaka görmek istediğim tek yer Okatse Kanyonu‘ydu. Prometheus Karst Mağarası‘ndan sonra yine yetersiz tabelâlardan sebep sora sora kanyonu buluyoruz. Önce Gordi Köyü’nden geçip Dadian Bahçesi yolunu takip etmelisiniz. Okatse Kanyonu, Okatse Nehri üzerinde bulunuyor. Aracınızı park edebileceğiniz ücretsiz bir otopark var. Combo biletlerimizle kolayca giriyoruz içeri. Yemyeşil bir alanda tepesi gözükmeyen ağaçların içinde ilerliyoruz. Yolu numaralandırmışlar ve bir yürüyüş yolu yapmışlar. Yolu nasıl bulucam diye düşünmüyorsunuz yani. Aylardan Ağustos. O sıcakta dere tepe düz gittik. Tırmandık, indik. Öldük arkadaş öldük.

Okatse Canyon yürüyüş parkuru, Kutaisi

Üstümde ne varsa çıkarıyorum yine de fayda etmiyor Bir saat yürümüşüzdür. Yürüyüş yolu 2 km altı üstü aslında ama ya biz çok yorgunuz ya hava çok sıcak. Bir terslik var. Yoksa 2 km ne ki bizim için? En sonunda kanyonun ahşap teras yoluna ulaşıyoruz. Bir tabela gözümüze ilişiyor. Yüzülecek noktaya o tabeladan gidiliyormuş. Tahmin ettik ama önce seyir teraslarını gezelim dedik. Hataymış. Önce suya atlamak gerekiyormuş. Seyir teraslarında da çok yürüdük çünkü. Hava deli sıcak demiş miydim? Olsun, bir daha diyeyim.

Okatse Canyon metrelerce yukarıda, Kutaisi

Öyle bir seyir terası yapmışlar ki. Havada yürüyorsunuz. Çok adrenalin dolu ve korkunç olduğunu söylemişlerdi. Bize pek adrenalin vermiyor. Yükseklik korkuma rağmen hem de. Değişik miydi? Evet. Belki biz extrem sporlar yaptığımız için hafif geliyor. Manzaralar enfes ama. Çıkışta da tırmanıyoruz. Sıcaktan ölüyoruz resmen. Yanınıza bol su alın. Kanyona varıncaya kadar alabileceğiniz bir yer yok. Sonra taksiler görüyoruz. Arabayı bıraktığımız otoparktan Okatse Kanyonu’nun ahşap yürüyüş platformlarının oraya kadarki 2 km’lik yolu yürümeden de gelebilirmişiz. Toplamda 7 km’lik bir yer. 2 km kanyona yürüyüş geri kalanı kanyonun içindeki yürüme yollarında.

Okatse Canyon metrelerce yukarıda, Kutaisi

Okatse Canyon Yüzme

Dönüş için taksi ücreti için 30 Lari diyorlar. Pazarlık edin. 15 Lari’ye anlaşıyoruz ama önce “buz gibi sularda yüzücez” diyoruz. O görmüş olduğumuz tabeladan giriyoruz. Bir patika yol var. Onu takip ediyorsunuz. Bir hayli yürüdükten sonra suyla kavuşmuş insan sesleri duyuyoruz. Sonra sesler kayboluyor. Bir tahta köprüden geçiyoruz. Nasıl geçtik güvenip de hala şaşırıyorum. Her bir odun parçası oynuyordu ve aşağısı dipsiz bir kanyondu. Çok da yüksekti.

Okatse Canyon, Ayı Banyosu, Kutaisi

Gittiğimiz o yol yanlışmış. Baya da yürüdük ileri doğru. Geri döndüğümüzde tabelayı görüyoruz. Tabelada Bear Bahting 200 metre yazıyor. Ayıların banyo yaptığı yere gidiyoruz yani. Yahu üç kişi yanından geçip gitmişiz. Görmemişiz. Neden? Çünkü tabelayı devlere göre yapmışlar. Boyumuzdan çok yukarıda. Bizde önümüze baktığımızdan… Neyse, az ilerleyince o masmavi suyu görüyoruz aşağılarda. Suya uçuşan arılar gibi o yardan aşağıya yuvarlanmadan indik ya. Şükür. Ne ara soyundum? ne ara kendimi suya attım? hatırlamıyorum. Titreyinceye kadar da çıkmıyorum.

Okatse Kanyon, Gürcistan

Kanyonda terse doğru gidenler oluyor ama biz masmavi sularda yüzmeyi tercih ediyoruz. Su o kadar berrakki dibindeki her bir taşı tek tek görebiliyorsunuz. İçsek içilecek. O derece temiz ve tek bir tane bile çöp yok. Biz tabi kanyonda serinleyince taksiler için geri yürümeye üşenip yürüyerek dönüyoruz. Bence pintilikten 😀

Kutaisi Okatse Kanyonu’ndaki ağaçlık alan kamp için çok uygun. Karavanların içeri girmesine izin verirler mi bilmiyorum. İçerilere biraz girdiğinizde çeşme var. Okatse Kanyon’un girişinde information bürosu var. WC, hediyelikçiler, bekleme salonu gibi imkanlar var.

Okatse Canyon, Kutaisi

3. Kveda Kinchka Şelalesi

Okatse Kanyonu’ndan çıktıktan sonra buraya 5 km uzaklıktaki Kinchka Şelalesi’ne koşuyoruz. Yolda arabamızın gitmeyeceğini söyleyerek yolumuzu kesenler olmuştu ama biz artık alıştığımız için pek oralı olmamıştık. Siz de olmayın. Binek araçlar gider. Yol asfalt yahu. Neden gitmesin? Aşağı yukarı 15 dakika sonra şelaleye bakıyor olacaksınız.

Kinchka Şelalesi, Okatse Nehri üzerinde bulunuyor. Fotoğrafta görmüş olduğunuz şelalenin öyle videolarını görmüştük ki bu halini görünce “bu muymuş???” demekten alamıyoruz kendimizi. Bir de tadilat dolayısıyla yanına gidemeyince daha bir sinir oluyoruz. Görevliler “problem problem” diyebiliyor sadece. Bizim memlekette öyle şelaleler gördük ki yurtdışı şelaleler ne yapsa etkileyemedi bizi. Ne Azerbaycan, ne de Gürcistan. Tabi mevsim itibari ile su kalmamış olmasının etkisi de çok. Kinchka Şelalesi 70 metre yüksekten dökülüyor. Sulu zamanları seyrettiğimiz videolardaki gibi efsanedir bence. Mutlaka gidin. Zaten Okatse Kanyonu‘na çok yakın.

Kveda Kinchka Şelalesi, Kutaisi

Kinchka Şelalesi‘ne giden yol dediğim gibi asfalt. Döne döne giden çok tatlı, virajlı bir yolu var. Arabanızı bırakabileceğiniz boş bir arazi var. Biz gittiğimizde tesis için ön çalışmalar vardı. Bu kadar zaman içinde kesin tamamlanmıştır. Kinchka Şelalesi etrafınta kamp yapmak mümkün.

4. Gochkadili (Martvili Kanyon)  Kamp Yapılır mı?

Okatse Kanyonu ve Kinchka Şelalesi’nden bir gece vakti Martvili Kanyonu‘na geçiyoruz. Amaç zamandan kazanmak. İkisinin arası bir saat gibi sürüyor. Biz daha uzun sürede gitmiş olabiliriz . Neden? Çünkü hiç bir tabelanın üstünde Martvili Canyon yazmıyor. Başlıkta Gochkadili yazdığımı gördünüz mü? İşte kanyona giderken takip etmeniz gereken tabelada bu yazacak. Biz deli gibi sora sora öldük. Siz ölmeyin bari.

Martvili Canyon suyunda yüzmüş Bahar, Kutaisi

Gece karanlığında kamp yeri aramak zor oluyor gerçekten. Onca zorlu yoldan sonra çimenin üstünde kalan arabayı çıkarmak için onu itip çıkaracak birilerini bulmamız gerekiyor. O yorgunluğun üstüne oldukça sinir bozucu oluyor. Dolunay ışığında kamp yaparken önce bizi çıkaran çift kamp yapmaya geliyor. Sonra bir araba daha geliyor. Nerede kamp yapabileceklerini falan soruyorlar ama ben kafamı toplayıp da cümle kuramıyorumki. Yorgunluk, bıkkınlık ne dersen var o an bende. Kem küm ederken Türkçe konuşuyorum yanımdakilerle. “Allah cezanızı vermesin. Türk müsün?” diyor. Bende “Allah belanı vermesin. Türk müsün?” derken bir anda 6 kişi oluveriyoruz.

Martvili Canyon balık kaynıyor, Kutaisi

Birbirimizle tanışırken aslında hiç tanışmayan ama instagramda takipleştiğimiz “culsuzgezentiyollarda” beni tanıyor. O karanlıkta beni hiç görmeden bunu nasıl yaptı hala bilmiyorum. Dünya küçük ve inanılmaz gerçekten. İlk başta yalnızken birden bire bir kamp alanına dönüveriyor dağın başı. Hem de Gürcistan’da bir dağ başı. Martvili Kanyonu’nun giriş kapısının etrafında yeşillik ve ormanlık alan çok. Dolayısı ile kamp ve karavan için çok fazla seçeneğiniz var. 

Gochkadili (Martvili Kanyon)

Martvili Kanyonu’na gelirsek giriş 15 Lari (2018). Bot turu da alırsanız bir 15 Lari daha ki bence burada yapılacak tek şey bot turu. Biz mağarada Combo bilet alarak 50 Lari ödemiştik. Sadece 15 Lari ödememiz gerekiyor yani. O da bot turu için. Martvili Kanyon Okatse’nin aksine daha kolay. Aşağı yukarı 400 metre yürüme mesafeniz var. Çok az yürüyorsunuz yani ve sonra botlara gidiyorsunuz.

Martvili Canyon, Kutaisi

Size can yelekleri veriyorlar ve ekipler halinde botlara dolduruyorlar. Aynı anda 4-5 bot hareket ediyor. Buna tura çıkmış ve dönenleri de ekleyin. Kanyonun içi ana baba günü yani. Suyun rengi, temizliği, kanyondaki manzaralar muhteşem. Kürek çeke çeke giderken karşıdan gelen ekibe su atıyorum. Onlarda bize. Şakalaşıp gülüyoruz. Çok uzak değil botla gidilen yer.

Martvili Canyon, Kutaisi

Afişlerde maske (deniz gözlüğü) takmış bir kızın suyun altındaki mağaralara daldığını görünce maskemi de yanıma almıştım yanıma ama yüzmek yasakmış. Ben atladım suya tabi ama kısa sürdü. Çıkardılar. Dağı taşı tel örgülerle çevirip parayla gösteren, üstüne de bir ton yasak koyan bu dünya düzenine isyan ediyorum ve kabul etmiyorum. Böyle kural tanımıyorum. Bir rehber bana” sen göreceksin” gibi birşeyler söylüyor. Sanırım ceza kesecekti ama yakalayamadı. Bir kanyonda yüzdüm diye nasıl ceza kesilebilir? Doğanın üstünden para kazanmayı bırakmalı insanoğlu ve kahrolası yasaklarını alıp gitmeli. Madem yüzmek yasak o videoları neden bize izlettiriyorsunuz? Kanyon güzel ama gidin görün.

Martvili Canyon, Kutaisi

Martvili Kanyonu’na para vermeden girmeyi deneyenler oldu. Etrafını dört döndüler ama başaramadılar. Zaten kanyonların yüksek duvarları dolayısı ile belli yerlerinden girilebilir. Boşuna kaçak girmeye uğraşmayın. Martvili Kanyon’un girişinde information bürosu var. WC, hediyelikçiler, bekleme salonu gibi imkanlar var. 

5. Kahgu Şelalesi

Martvili Kanyonu’na yakın olan şelalenin yolları bir hayli bozukmuş. Bizim araçta bir hayli yıprandığı için hiç o yollara sokup hırpalamak istemiyoruz. Çevrede bulunan araçları kiralayıp da gidebilirsiniz. 

6. Sataplia Tabiat Parkı

Prometheus Karst Cave’den almış olduğumuz COMBO biletin son durağı Sataplia Mağaraları Tabiat Parkı. Burayı da sora sora buluyoruz. Yol sorduğumuz bir kadın Türk olduğumuzu duyunca boynuma sarılıyor. Gürcistan’da en çok buna şaşırdım sanırım. Bir kibarlığına, iki bir Türk’ü sevmesine.

Sataplia Nature Reserve, Kutaisi

Sataplia’da İmereti Koruma Alanları’na ait.  Hala İmereti ne söylemedim değil mi? Azcık daha sabır. Sataplia Tabiat Parkı daha çok çocuklar için düzenlenmiş olduğunu söyleyebilirim. Yine saatle ve bir rehber eşliğinde dolaşıyorsunuz. Rehber habire birşeyler anlatıyor ama ne dediğini anlamak mümkün değil. Anladığım kadarıyla burada yüzyıllarca önce dinazorlar yaşamış. Bunu da çocuklara uygun dinazor maketleri ile bol bol belirtmişler. 

Mağaralar bölümüne geldiğinizde güzel şeyler göreceksiniz. Sataplia Mağarası dağın altında bulunuyor ve buraya bir tünelden geçerek ulaşıyorsunuz. Tünelden geçip tam mağaranın ortasına çıkıveriyorsunuz. perde gibi sarkıtlar görceksiniz. Kumaş sanacaksınız. Burasıda ışıklarla rengarenk olmuş. Işık illaki şart. Bari tek renk yapın değil mi? Nedir o rengarenk.

Sataplia Nature Reserve, Kutaisi

Sataplia’da bir cam terasda bulunuyor. Kutaisi’nin muhteşem manzarasını bir de buradan izlemek isteyebilirsiniz. Kutaisi bölgesi zaten yemyeşil ormanlık alan. Sataplia Tabiat Parkı girişinde information bürosu var. WC, hediyelikçiler, bekleme salonu gibi imkanlar var.

Sataplia Nature Reserve, Kutaisi

7. Kutaisi Botanik Bahçesi

Gürcistan’da her şehirde bir botanik bahçesi bulunuyor. Kutasisi Botanik Bahçesi’ni bu kadar özel yapan şey ise içinde bulunan bin yaşındaki meşe ağacı. Aman ne var? Bizim ülkemizde çok var bunlardan diyorsanız okumaya devam. Meşe ağacı zamanla öyle bir şekil almış ki içi küçük bir şapele dönüşmüş. 45 metre boy 2 metre genişlikteki meşe görülmeye değer. 19.yy’da kurulan botanik parkı da rotanıza ekleyebilirsiniz.

8. Bagrati Katedrali

Kutaisi Bölgesi’ndeki doğal güzellikleri gezdiysek şimdi sıra kültürel gezide. Bagrati Katedrali Gürcü mimarisinin en güzel eserlerinden bir tanesi. Katedral 11ci yy’da Kral 3cü Bagrat hükümdarlığı sırasında yapılmış. Kutaisi uzunca bir dönem Gürcistan’a başkent olmuş. Bagrati Katedrali, Rioni Nehri kıyısında bulunuyor. 17ci yy’da Osmanlı burayı bombalamış ve uzunca bir süre harap halde kalmış. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş ama bizim usül restore etmiş olacaklar ki listeden çıkarılmış.

Bagrati Manastırı, Kutaisi

Biz katedralin içine girmiyoruz. Uzaktan muhteşem gözüküyor. Keşke girseydik demedim mi? Tabiki dedim ama artık zamanla yarışıyorduk. Bir aylık yolculuğun son günleriydi ve evimizden hala çok uzaktaydık.

9. Gelati Manastırı

Gelati Manastırı’nın duvarlarına 12 ve 17ci yy arasında yapılan resimler ve yazılar korunarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. Burası yüzyıllar boyunca eğitim merkezi olarak kullanılmış. Ayrıca duvar süslemeleri ve eşsiz mozaikleri de görmelisiniz. Gelati Manastırı UNESCO Dünya Mirası listesine girmeyi başarmış. Gelati, Kutaisi bölgesinde üç kiliseden oluşan bir Orta Çağ manastırı kompleksi. 1106 yılında Gürcü Kralı David kurmuş ve öldükten sonrada buraya gömülmüş. Adam burayı hiç bırakmamış yani.

10. Niko Berdzenishvili Kutaisi Devlet Tarih Müzesi

150 binden fazla eser sergilenen müze taaa 1921 de kurulmuş. Bronz Çağı’ndan kalan kalıntılar mı dersiniz, Roma, Bizans mı dersiniz? Ne ararsan var denebilecek bir müze. Müze severlere duyurulur.

Okatse Bear Bahting, Kutaisi

11. Colchis Çeşmesi

Kutaisi’nin Tsentraluri meydanının ortasındaki bu çeşmeyi mutlaka görün. Bizim araçtan inmeye zamanımız ve halimiz kalmamıştı. 30 koyun ve keçi heykelleri ile süslenmiş, Vani bölgesinden çıkarılan heykellere benzeyen, Kolkhis kültürüne ait takıların kopyalarıymış. Görenler akşam ışıklandırmasını mutlaka görün demişler. Siz hem bu çeşmeyi görüp hem de Kutaisi’nin tarih kokan sokaklarında dolaşmalısınız. Opera binasını ve parlamento binasını da listenize ekleyin. Oldu mu tam olsun.

12. Tskaltubo Kaplıcaları

İşte giremediğim ve Kutaisi’ye tekrar gelmek için sebebim tam olarak Tskaltubo Kaplıcaları. Ben ki kaplıca aşığı zaman olmadığı için buraya giremedim. Dünyanın en eski tatil beldelerinden biriymiş. Düşünebiliyor musunuz? Dalyan’daki Sultaniye Kaplıcaları bu kadar sevme sebebimde buydu. Tskaltubo’daki yer altı sularına  canlı su diyorlarmış. Pek çok hastalığa da iyi geliyormuş. Kaplıca tedavisi denilince 15 gün ve üstünü düşünmeniz gerekiyor. benimkisi sıcak suları sevme, tedavi amaçlı değil. 

Kutaisi Neresi?, Kutaisi Nerede?

Bu kadar anlattıktan sonra, içinizde “iyi de bu Kutaisi neresi, Kutaisi nerede merakı uyandırabildim mi?  Umarım uyanmıştır. Kutaisi veya Kutais, ülkenin ikinci en büyük şehri, Gürcistan’ın batısında, İmereti Bölgesi’nde bulunuyor. Aha İmereti’nin sırası geldi. İmereti bölgeye verilen ad. Ay Bahar yaa bunun için mi sallayıp durdun? demeyin. Bence açıklama yeri burası.

Okatse Canyon’un tahta köprüsü, hatta sırat köprüsü
Kutaisi – Batum Arası Kaç Km?

Batum-Kutaisi merkez arası mesafe: 151 km, yaklaşık olarak 3 saat sürüyor. Otoban yada eski yolu kullanabilirsiniz.

Tiflis – Kutaisi Arası Kaç Km?

Tiflis-Kutasisi merkez arası mesafe: 221 km, yaklaşık 4 saat sürüyor. Yol otoban

Kutaisi Nasıl Gidilir?

Yazımı sonuna kadar okuyabilenler Kutasisi nasıl bir yer öğrendi. Umarım aradığınız cevapları yazımda bulabilmişsinizdir. Şimdi Kutaisi Nasıl Gidilir? bir bakalım. Türkiye’den direkt Kutaisi’ye uçuş bulunmuyor. Önce Batum’a uçup, buradan araç kiralayarak Kutaisi’yi gezebilirsiniz. Toplu taşıma ile zor olabilir. Yazımın başında da belirttiğim gibi gezilecek yerler birbirine çok uzak değil ancak toplu taşıma yok. Olsa bile saati uydurmaya çalışmak çok stresli olurdu. Araç kiralayanların tecrübesine göre de aracınızı bilindik uluslararası firmalardan kiralamanız gerekli. Yerel firmalarla çok sorun yaşanıyormuş. Gürcülerle sorun yaşamak istemezsiniz.

Okatse Canyon’un metrelerce yükseklikteki yürüyüş parkuruna iniyorum

Diğer seçenek de Tiflis’e uçmak ve buradan trenle Kutaisi’ye geçmek ve araç kiralamak. Ben otobüsle, trenle gider geri kalanda otostop yaparım derseniz Gürcistan’da otostop biraz sıkıntılı. Heleki bir Türk için. Biz tüm yolu kendi aracımızla geçtik. Gürcistan’a araçla hangi sınır kapısından nasıl ve kaça geçeriz diye merak buyuranları şuradaki yazıma davet edeyim. 

Kutaisi’ye Ne Zaman Gidilir?

Kutaisi’de kışlar çetin geçiyor. Bu sebeple Kutaisi bölgesine ziyaretlerinizi bahar aylarına ve yaza denk getirirseniz keyif alabilirsiniz. 

Kutaisi Konaklama

Kutaisi sezonda oldukça kalabalık olabiliyor. O sebeple illa otel konaklaması arayanlar rezervasyonlarını son dakikaya bırakmamalı. Gidince yer bulurum diye düşünenler yer bulmakta sorun yaşayabilirsiniz. Kalabalıksanız eğer Airbnb üzerinden konaklama yapmanızı tavsiye ederim. 

Çevrede kamp yapacak çok alan var. Biz doğayla başbaşa kamp yapabilenlerden olduğumuz için tesis arayışına girmedik ama mutlaka vardır. Kutaisi bölgesi karavan içinde çok uygun.

İnstagram hesabımdan hala takip etmediniz mi? 😉  nerdesinbahar

Sataplia Nature Reserve, Kutaisi

Diğer Gürcistan Yazılarım

Çok şükür Kutaisi yazısı bitti. Sabırla okuyabilenlere geçmiş olsun diyorum ama diğer Gürcistan yazılarımın linkini bırakarak gidiyorum. Ben yazmaya üşenmedim. Siz de okumaya üşenmeyin. Hatta çıktısını alın. Yolda yanınızda olsun. İnternet her yerde iyi çekmiyor. Belki sizde bizim gibi hat almayı beceremezsiniz. 

 

Keyifle…

Paylaşmak güzeldir!

İlgili yazı

4 Comments

  • Avatar photo
   Author · Edit

   Çok teşekkür ederim Uzun zamandır kaleme alınmayı bekleyen bir Gürcistan yazısıydı. Öyle bir gezmişiz ki bir haftadır yaz yaz bitmiyor. Yeni Gürcistan yazılarım yolda :)))Kutaisi benim Gürcistan’da en sevdiğim yer olmuştu. Bence fazlası ile hak ediyor

   Reply
 • · Edit

  Ne güzel yazmışsınız. Sadece Batum ve Tiflis ten ibaret olmayan bi gezi planlamak istedim. Yazınız ilaç gibi geldi. Okace Kanyonu dönüş yolu için 100 lariye kadar taksi ücretleri varmış, bu yol yorucu da olsa yürünebiliyor dimi:) Taksicilereden çok korkuyorum.

  Reply
  • Avatar photo
   Author · Edit

   Gürcistan’a bu yaz arabamla tekrar gittim. KEsinlikle en vasat yeri Batum ve bir tık eh diyebileceğim yeri Tiflis. BEn doğa aşığı biri olarak kanyonları, dağları enfes. Konuya gelecek olursak sorunuz Okatse kanyonunun içindeki kızmı giderken 2 km yürüyorsunuz. Biz dönüşte taksi ile dönelim diye düşündük ama 2 km yürümesi çok zor olmadığı için yine yürüyerek döndük. Sizde ayısını yapabilirsiniz

   Reply

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *