• Mavi Göl, Giresun
  • Kuzalan Şelalesi, Giresun
  • Mavi Göl, Giresun
  • Mavi Göl, Giresun
  • Mavi Göl, Giresun
  • Mavi Göl, Giresun
  • Kuzalan Şelalesi, Giresun
  • Kuzalan Şelalesi, herkes serinlemek için orada
  • Mavi Göl, Giresun
  • Kuzalan Şelalesi yoldan görülebiliyor

Kuzalan Şelalesi ve Mavi Göl Tabiat Parkı

Reklamlar

Kuzalan Şelalesi, Mavi Göl’e giderken yol üstünde, Giresun’a 32 km, Dereli ilçesine 13km uzaklıkta bulunuyor. Kuzalan Şelalesi ve Mavi Göl Tabiat Parkı 60 farklı familyaya ait 129 bitki türü, 36 familyaya ait 105 kuş türü de bu tabiat parkında yaşıyor. Ayrıca görsel bir şölen sunuyor. Aslında rotamız buradan geçmiyordu ama Mavi Göl’ü hatırlayınca rotamız yine Karadeniz sahiline döndü ve çok da iyi oldu. Seneler önce Mavi Göl’ün fotoğraflarını görmüş, eğer oralara yolum düşerse mutlaka görmeliyim demiştim. 
 

Beni instagram hesabımdan takip etmeyi unutmayın. Hikayeler ve öne çıkanlarda çok şey anlatıyorum 😉

İnstagram: Nerdesinbahar

 
Mavi Göl, Giresun
Mavi Göl, Giresun
Kuzalan Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?
Aslında biz Mavi Göl peşindeydik. Kuzalan Şelalesi bize süpriz oluyor. Giresun merkezden 50 km içeride Dereli istikametine sapıyoruz. Navigasyona Mavi Göl yazmıştık. Bizi götürüyor. Yol boyu Kuzalan Şelalesi tabelalarını görünce “yakınsa gidelim” diye konuşuyoruz. Meğer şelale yolumuzun üstündeymiş. Şelaleyi yoldan görebiliyorsunuz.
 
Kuzalan Şelalesi yoldan görülebiliyor
Kuzalan Şelalesi yoldan görülebiliyor
Biz bir otopark görünce “arabayı parkedelim de aşağıya şelaleye inelim” diyoruz. Arabayı park edip 4 dakika yürüyorsunuz ama asıl girişinin oraya da parkedebilirmişiz. Orası aşağıya inilen yere daha yakın. Her iki yerde de biletçi var. Yoldan geçerken bile görebildiğiniz bir şelalenin yanına inebilmek için, kişi başı 3,5 lira ödüyoruz.
 
Kuzalan Şelalesi, Giresun
Kuzalan Şelalesi, Giresun

Sadece yanına inebilmek için para ödenen başka şelale var mı bildiğiniz. Çok enteresan uygulamalar. Rize taraflarında bu şelalelerden bir sürü var, bilet kesen kimse de yok. Deli dumrul köprüsü gibi bir yer. Öğrenci 2 TL, otomobil 11 TL, karavan 25 Tl gibi ücretleri var. 

 
Kuzalan Şelalesi, herkes serinlemek için orada
Kuzalan Şelalesi, herkes serinlemek için orada
Kuzalan Şelalesi haftasonu olması sebebiyle bir hayli kalabalık. Suyu buz gibi. İnsanlar suyun içinde durmadan fotoğraf çektiriyorlar. İnsansız bir fotoğraf çekmek neredeyse imkansız. Aslında burası bir tabiat parkıymış. Manastırlar, Kaleler, Kemer Köprüler varmış ama bizim geldiğimiz noktadan bunları görmek imkanımız yok. Ana kapısı nerede acaba? Kuzalan Şelalesi’nin harika manzaralarını seyredip asıl hedefimiz olan Mavi Göl yoluna koyuluyoruz. 
Kuzalan Şelalesi, Giresun
Kuzalan Şelalesi, Giresun

Mavi Göl Nerede?

Kuzalan Şelalesi’yle Mavi Göl arası aşağı yukarı 1 km. Yan yana neredeyse. Navigasyon “geldiniz” diyor. İlk önce yolda bir aşağı bir yukarı gidip duruyoruz. Bir derenin kenarındayız. Göl falan yok ki. Birilerine sorunca bize aşağıyı gösteriyor. Turkuaz bir su ağaçların arasından mavi mavi bize bakıyor.Seni gidi seni nasıl da saklanmış” diye düşünüyorum. Normalde daha da mavi oluyormuş ama gece yağmur yağmış, biraz bulanmış.

Mavi Göl, Giresun
Mavi Göl, Giresun

Gitmeden tadilatta olduğunu ve girmenin yasak olduğunu öğrenmiştim. Bu bizi durdurabilir miydi sizce? Merdiven ve kaldırım yapıyorlar. Kuzalan Şelalesi’nde olduğu gibi bir kulübe koyup bilet kesecekler sanırım. İşçilerden binbir ricayla izin alıyoruz. Kayan toprak yoldan aşağı inince de bir kalabalıkla karşılaşıyoruz. Meğer yasak dinlemeyen bir biz değilmişiz. Gölde yüzmek de yasak. Nefes almak serbest miydi?

Mavi Göl, Giresun
Mavi Göl, Giresun

Onca yoldan gel sen, tadilatı yaza denk getirsinler. Diyorlar ki “bir ay sonra gel”. Komşu kapısı zaten. Ben her ay Karadeniz’e gidiyorum. Yasaklara ve engellemelere kulaklarımı tıkayıp Mavi Göl’de yüzüyorum. İnşaat işçileri işi gücü bırakıp bizi seyrediyor. Fotoğraflarımızı çekiyor. Çok rahatsız edici birşey.

Mavi Göl, Giresun
Mavi Göl, Giresun

İrili ufaklı 3 tane göl peş peşe bu derenin üstünde bulunuyormuş. Biz sadece bir tanesini görüyoruz. Karadeniz bölgesinde dere şeklinde akan ilk ve tek sodalı göl burada yani Giresun’da. Böyle bir yerde bir daha ne zaman yüzebilir insan?

Mavi Göl, Giresun
Mavi Göl, Giresun

Pamukkale travertenleri gibi bir oluşumu var. Kireç taşları ve sodalı suyundan yılın belli zamanları böyle turkuaz renk alıyormuş.  Çağıl çağıl çağlayan turkuaz sularıyla yemyeşil ağaçların içinde gizli bir cennet gibi. En son aldığım haberlere göre derenin üstüne bir köprü yapılmış. O bilinmezliğinden eser yok artık. En son fethinden önce orada olabildiğim ve o doğal halini görebildiğim için şükrediyorum. 

Mavi Göl, Giresun
Mavi Göl, Giresun

Dünya değişmeden acele etmek lazım…

Paylaşmak güzeldir!

Reklamlar

İlgili yazı

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *