Lviv Ukrayna Kadınları Enter

Lviv Ukrayna Kadınları Enter

Reklamlar

Loading

Lviv şehir nüfusu % 85’i kadınlardan oluşuyor şehir efsanesi doğru mu? değil mi? Lviv gece gündüz yaşayan bir şehir. Hayatımda gitmediğim kadar çok kafeye gidip restoranda yemek yedim. Hangi restoran güzeldi? Hangi konsept kafelere hayran oldum? Bir gün gelecek kafe ve restoran yazacağım aklıma gelmezdi ama Lviv için önemli bir konu bu.  Lviv ne umdum? Ne buldum? yazısına başlayalım hadi…

Beni sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın 😉 İnstagram: nerdesinbahar

Bu yazıda Lviv Gece hayatı, Striptiz Kulüpleri, Konsept Kafeler, Restoranlar gibi bilgiler okuyacaksınız. 

Lviv Ukrayna Kadınları

Lviv denilince hatta Ukrayna deyince herkesin bir muzip muzip gülümsemesini hatırlayın. “Ooo hacı abi hayırlı işler” gelir ardından. Şehir nüfusunun % 85’i kadınlardan oluşuyor ya. Hem bizimkiler sarışın kadına bayılır. Onlarda esmer erkeğe. Daha ne olsun? Biz bu konudan çıkamıycaz anlaşılan. Bu yazının çoğu biz Türklerin Ukrayna’da özellikle Lviv’de yediği haltlar olacak sanırım. 

İlk önce Lviv’in “% 85’i kadınlardan oluşuyor” tezi doğru değil ama kabul. Kadın nüfus çoğunlukta. Sokakta dolaşan genelde biz turistlerdik. Çok az Ukraynalı kız gördük. Açıkçası onlarda bizim Türkiye’de gördüğümüz güzel Ukraynalı kızlardan değildi. “Sanırım hepsi başka yere göç etmiş” diye düşündüm. Lviv’de tanıştığım bir Türk şöyle dedi: “Ukraynalı kızlar gündüz sokağa çıkmaz. Hatta onları sokakta çok az görürsünüz“. Neredeydiler peki? Nerede olduklarını striptiz kulübe gidince anladım!

Lviv Gece Hayatı

Lviv’e gidipte alemlere akmadan dönen yoktur. Zaten Lviv’e müze gezmek için gitmediniz. Votka şişesinde balık olmadan, sabahlara kadar azıp kudurmadan dönemezdiniz. Her milletten insan eğlenmek istiyor ve bunun için gidiyor Lviv’e ama hiç bir milletin bizim kadar adı çıkmamış. Bu gerçekten çok üzücü. Biz de eğlendik efendi efendi. Lviv gece hayatını bakalım nasıl yaşamışız. 

1. Masoch Cafe

Lviv sokaklarında dolaşırken bir kapıda heykel görüyoruz. Fotoğraf çekerken içeriden insanlar çıkıyor. Meğer şu ünlü namı diğer sado mazo kulüp burasıymış. Lviv’li mazoziştlerin atası Leopold von Sacher anısına yapılan barın kapısındaki heykelde malum şahsa aitmiş. Adamdan bir de makas almıştım. Canlı olmamasına şükretmek lazım. Neme lazım.

Masoch Cafe

Ellerinde kırbaçlarla dolaşan garsonlara dikkat edin. O kırbaç nasıl oluyorsa bir tarafınızda şaklamadan kurtulamıyorsunuz. Barın gönüllü müşterileri reality şovlara katılıyor ve siz seyrediyorsunuz. Daha ayrıntılı halini şu malum yazıda yazmıştım. Puff her şeyi de o yazıda yazmışım. ŞURAYA tık tık. Kırk defa link verdim. Hala tıklamadıysanız da ne bilim yani. 

2. Rabbit Striptiz Club

Burada telefon, fotoğraf makinası yasak. Kapıda neyiniz var neyiniz yok bırakıyorsunuz. Her şey orada yaşanır ve kalır hesabı. Haklılarda. İşte nerdeymiş bu Ukrayna Kadınları? orada öğreniyorsunuz. Giriş ücreti ne kadar? İçeri de neler oluyor? Uzun uzun Ukrayna yazımda yazmışım. Bu sefer link vermiyorum. Bence artık açıp okumuşsunuzdur. 

Lviv Restoranlar

Lviv denilince konsept kafeler, restoranlar artık herkesin ezberinde. 5 gün kalınca ömrümde gitmediğim kadar kafeye gittim. Görmediğim kadar konsept gördüm. Bu bana bir beş sene yeter kanaatindeyim. En çok sevdiklerimi de size yazdım.

Buraya hep kahvaltıya gittik ama restoranın adını hatırlamıyorum ve fotoğraftan okuyamıyorum

1. Kryjivka Cafe

Lviv’in gözle görülür yeri yer üstünde ama bir o kadar da yer altındaki tünellerde bir şehir var. Savaştan kalma bu tüneller şimdi turizmin hizmetinde. Bir kapıdan girip kapıyı çalıyorsunuz. Küçücük bir pencere açılıyor ve size parola soruyor. Doğru parolayı söyleyemezseniz içeri giremezsiniz. Allahtan her kes biliyor. Siz peki? Hadi söyleyeyim. “Slave Ukraine” dediniz ve mahzenin kapıları ardına kadar açıldı. Burası bir savaş sığınağı ve o zamandan kalma ekipmanlar sergileniyor. Putin resmine ateş edebiliyorsunuz. Ruslar Ukrayna’da pek sevilmiyor. Söylememe gerek yok sanırım. 

Burası aynı zamanda bir restoran. Yemekleri sipariş verdiğinizde size askerler servis yapıyor. Başınızda tüfekle bekliyor. Biraz ürkünç, biraz eğlenceli, biraz da biraz işte. Gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken bir yer. (Buraya ait hiç foto gelmedi maalesef. Çok eğlenceli fotolar çekmiştik halbuki)

2. Meat&Justice

Burayı ve yemeklerini çok sevdiğimiz için iki kez gittik. Fiyatları diğer yerlere göre biraz daha fazlaydı. İçeri girmeden de kapının önünde bayağı beklemeniz gerekiyor. Ne zaman gitseniz tüm masalar dolu oluyor. Kapıdan girdiğinizde sonsuzmuş gibi bir mangal karşılıyor sizi. Üstünde hayatınızda görebileceğiniz en kocaman etler dizilmiş şişlerde.

Meat&Justice

Önden de buralara özgü Borsch Çorbası içiyoruz. Aslında RUS çorbası ama Polonya dahil bu bölgede her kes sahipleniyor. Bizim baklava gibi. Bizim yediğimiz Borsch Çorbası bildiğin etli patates yemeği gibiydi. Kesinlikle yanlış bir şeyler geldi. İçinde pancar olması gerekiyordu ama hala diyorum o bir sulu patates yemeğiydi. Kafe o kadar büyüktüki küçük bir tencere etli patates yemeğini önden yiyip ardından da kocaman etlerden oluşan bir tabağı yemek zorunda kaldık. Et olarak şaşlık isteyebilirsiniz. Domuz olma olasılığına karşın ne istediğinizi iyi seçin ve anlatın. 

Buranın konsepti ortaçağ hapishanesi. Ortalıkta ellerinde balta o zamanlara ait elbiselerle dolaşan garsonlar göreceksiniz. Hesabı istediğinizde de elindeki baltayı fişin üstüne indirecek. Fotoğraf için hazır olun. Çok hızlı ilerliyor olay. Her şey çok güzel. Tek söyleyebileceğim negatif şey servisin çok yavaş olması. O da çok kalabalık olmasından kaynaklanıyor. Lviv’in Nusret’inde yemek yeme fırsatını kaçırmayın derim. 

3. Baczewski Restaurant

Burasının kahvaltısı meşhurmuş. Biz kahvaltıya gidiyoruz ama sabah 7,30 da. Aşk Tüneli‘ne gitmek için bineceğimiz tren öncesi “güzel bir kahvaltı edelim” diyoruz. Garson kadın bizi o saatte görünce şaşırıyor. Açık büfeyi yeni diziyordu. Biz öyle bir kahvaltı ettik ki başkalarına bir şey kaldı mı bilmiyorum. Sonradan gelenler bir kruvasan bir kahve alıp oturdu. Öyle kahvaltı mı olur? Baczewski Restaurant’ın akşam menüsü de çok güzelmiş. Deneyenler yorumlara lütfen.

Baczewski Restaurant

4. Antalyalı Restoran

Şimdi bu ne alaka? diyeceksiniz biliyorum ama çoğu insan gittikleri yerlerin lokal lezzetlerine alışamıyor ya da güvenemiyor (Domuz eti mevzusu) Yanında yiyecek taşıyan mı dersiniz, aç kalan mı? Sokak sokak Türk yemeği arayan mı? İşte Antalyalı Restoran bu derdinize çare olmuş. Sado Mazo Kulüp’te tanıştığımız Antalyalı Restoran’ın sahiplerinin yeğeni Burak hem bize Lviv’i gezdirdi. Hem de mercimek çorbası içirdi. Son gün, uçak saatine kadar ben şehirde gezerken çantamı emanet aldı. Yemekleri güzel ve fiyatlar makul. En önemlisi Rynok Meydanı’na yakın. Oldukça merkezi bir konumda. Yurt dışında yemek sorunu olanlara duyurulur.

5. Drunken Cheery, Vişne Likörcüsü

Pek içki içemeyen biri olarak sanırım Lviv için yanlış insandım ama Drunken Cheery için asla değil. Tatlı içkileri seviyorsanız burası asla kaçmaz. Tam meydandaki küçüçük dükkanın içi, önündeki bir kaç ayak üstü masası ağzına kadar insan dolu. Barlar bu kadar kalabalık değil. Alıp gidecekseniz karton bardakta veriyor. Eğer orada içecekseniz harika kadehlerine koyuyor. Eğer isterseniz şişe ile alabiliyorsunuz. Şişe ve kadeh setleri var. O kadehlerden biri evimde ve ne zaman görsem beni mutlu ediyor. Keşke liköründen de getirebilseydim.

Drunken Cheery, Vişne Likörcüsü

6. Lviv Coffee Manufacture, Kahve Fabrikası

Lviv’de en sevdiğim yerlerden biri Kahve Fabrikası oldu. Üst katlar kahve, fincan vs satış yeriyken alt katlar dehliz gibi. 1683 yılında yapılmış bu madende Osmanlıdan kalma kahve unutulmuş. Sonra bulunduğunda burası kahveci olmuş diyorlar. Size bir baret veriyorlar girerken. Alçak yerlerden geçiyorsunuz. Oralara kafanızı vurmamanız için. 

Lviv Coffee Manufacture, Kahve Fabrikası

Sonra kahve söylüyorsunuz. Romlu olanı tavsiye ederim. Rom yanında geliyor. Garson elinde bir aletle geliyor ve basıyor ateşi kahveye. Müthiş güzel bir şov ve çok lezzetli bir kahve ortaya çıkıyor. Üstündeki şekeri yakıp karamelize ediyor çünkü. 100 UAH kişi başı ücreti. Kahve fabrikası Vişne Likörcüsü’nün karşı çaprazında kalıyor. Kahveleri pek ucuz değil.

7. Lviv Handmade Chocolate, Çikolata Fabrikası

El yapımı değişik şekillerdeki çikolatalarından denemeden dönmeyin derim. Tüm Ukrayna’ya yayılan en ünlü çikolatacının asıl yeri burası. Dantel örtülü masalarına, tattığınız enfes tatlara hayran olacaksınız.

8. House of Legends, Efsaneler evi

Giriş katında hediyelik eşyalar satılan geri kalan kısımları Lviv’in konsept restoran ve kafesi olan House Of Legends‘i bu kadar özel kılan çatısındaki eski bir araba ve bir baca temizleyicisini betimleyen heykel. 4-5 kat tırmanmanız gerekiyor ve çatıdaki arabanın yanına çıkıyorsunuz. Baca temizleyicisinin şapkasına para atarsanız ve içine sokmayı başarırsanız dilekleriniz gerçek oluyormuş. Normalde çok kalabalık oluyormuş ama biz gittiğimizde bizden başkası yoktu. İnsanlar fotoğraf çektirmek için sıraya giriyormuş. Belediye binasına çıkmadık ama buradan da Lviv manzarası hiç fena değil. Çıkması daha kolay hiç değilse. Bir çatıya bir arabayı neden koyarsın?

House of Legends, Efsaneler evi

Yemek yemeseniz yada bir şeyler içmeseniz de fotoğraf çekip çıkabiliyorsunuz. Kimse bir şey demiyor. Zaten çatıda başında bekleyen kimse yok. Arabaya dikkatli binin. Çok sallanıyor. 

İnstagram hesabımdan hala takip etmediniz mi? 😉  nerdesinbahar

Diğer Ukrayna Yazılarım

Lviv yazım ile birlikte diğer Ukrayna yazılarıma da göz atmanızı tavsiye ederim. Corona’dan sebep bu yaz yakın rotalara ihtiyacımız olacak. 

Paylaşmak güzeldir!

Reklamlar

İlgili yazı

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *