• Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler
 • Ukrayna 'ya Giderken Bilinmesi Gerekenler

Ukrayna ‘ya Giderken Bilinmesi Gerekenler

Reklamlar

Ukrayna vizesiz gidebileceğimiz ülkeler içinde bulunuyor. Eskisi kadar ucuz olmasa da Euro bölgesi gibi de değil. Ukrayna’ya vizesiz gidebileceğimiz gibi pasaportsuz da gidebiliyoruz yada gidebiliyorduk mu demeliyim? Son zamanlarda sosyal medyada fazlasıyla okuduğum Ukrayna’dan geri çevrilme, deport haberlerinden sonra, yüreğim ağzımda bindim uçağa. Bizi neler bekliyordu? Neler deneyimleyecektik? Ülkeye girebilecek miydik? 

Beni instagram hesabımdan takip etmeyi unutmayın. Hikayeler ve öne çıkanlarda çok şey anlatıyorum 😉

İnstagram: Nerdesinbahar

Ukrayna’ya Nasıl Gidilir?

Ukrayna’ya Giderken Hazırlanacak Evraklar Neler?

Ukrayna havayollarından bilet aldığınızda sebepsiz iptal edebiliyorlarmış. Mail yoluyla itiraz ettiğinizde sonuç alabiliyormuşsunuz. Bagaj hakkı neyse o olmalıymış. Aksi halde sorun çıkartıyorlarmış. Deneyimleyenlerin yalancısıyım. 

Bizim biletlerimiz Pegasus Havayolları’ndan. İstanbul’dan Lviv’e uçuş yaklaşık iki saat sürüyor. Lviv’de ki havaalanının adı Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı. Gitmeden önce okuduğum bilgilerden tek yön uçak biletiyle ülkeye giriş sıkıntılı oluyormuş. Kalacağınız yer rezervasyonlarınız, dönüş biletiniz yazılı bir şekilde hazır olmalıymış. Kaç gün kalacaksanız gün başına 50 dolar cebinizde olmalıymış. Kredi kartı göstermek işe yaramıyormuş.

Lviv’ de sıradan bir ara sokak

Eğer pasaport yerine kimlikle girecekseniz kimliğinizin mutlaka değiştirilmiş yeni çipli kimliklerden olması gerekiyor. Hala bunu soran insanlara denk geliyorum. Artık eski kimlikle yurt dışında hiç birşey yapamıyoruz. Tüm bu bilgilerle uçuş bilgilerimizi, booking kayıtlarımızı yazdırdık. Yanımıza yeterli dövizde aldık. Havaalanına indiğimizde pasaport kuyruğunda sıra bize geldi. Kız arkadaşım önden gidip üç kişilik bir grup olduğumuzu anlatıp sorunsuz geçti. Ardından bende geçtim. Bekliyoruz ki üçüncü kişi Hasan Hoca da gelecek ama yok. Cam bölmenin ardından bakıyoruz ki, bir kısım insanı ayırmışlar. Bir kapının önünde sıra olmuşlar. Genelde erkekleri geri gönderiyorlarmış yazılanlara göre ama hepsi erkek de değil. Aile olarak gelenlerde sırada bekliyordu. Neye göre ayırıyorlar bilemiyoruz. 

Ukrayna’ya Girebilmek O Kadar Kolay Değil

Biz üç kişilik bir grup olduğumuzu anlattığımızı düşündüğümüz gümrük memuruna durumu anlatmaya çalışıyoruz. Meğer adam İngilizce bilmiyormuş ve anlamamış bizi. Sonradan anlıyor ama bu sefer de diğer görevliler arkadaşımızı bırakmıyor. Çoğunluk kadın askerler ve oldukça sertler. Biz camın arkasından şebeklikler yapıyoruz. Gülüyoruz. Kadın asker öyle bir bakış atıyor ki diyorum “Tamam bitti. Hayatta Hasan Hoca’yı salmazlar.” Adam hakikaten hoca, hem de üniversite hocası. Onu bile ayırdılar yani. 

Esaretten kurtulan Hasan Hoca’nın zafer kutlayışı

Uzunca bir kuyruk, bir odanın kapısında uzunca bir süre bekledi. Biz pasaporttan geçip camın ardından izliyoruz bu durumu sadece. Pek endişeli değildim. Tüm evrakları var arkadaşımızın.  Bir saate yakın sürüyor o kuyruğun erimesi. En sonunda Hasan Hoca’da geliyor yanımıza. İçeride neden geldiğini sormuşlar. Otel rezervasyonuna ait evrakları ve dönüş biletini görmek istemişler. Nakit parasını göstermesini istemişler. Fotoğrafını çekip parmak izi almışlar. İçeride ki görevli İngilizce biliyormuş. Tüm bu önlemler aslında Polonya’ya çok yakın olan Lviv’den Polonya’ya kaçak geçiş yapıp Avrupa’ya kaçan insanlar yüzünden. Son zamanlarda gelen haberlerden Doğu doğumlu Türk vatandaşlarının asla ülkeye alınmadığı. İstediğiniz kadar otel rezervasyonunuz, paranız ve dönüş biletiniz olsun. 

Genelde Ukrayna’ya hiç giriş yapmamış yada passaportta hiç vize veya başka ülke damgası olmayanlar, kimlikle girmeye çalışan ve bu kişi Türk ise her türlü sorguya giriyor deniliyor. Hasan Hoca pasaportla girmek istedi. Pasapotun da sayısız shengen vizesi vardı. Daha başka bir sürü ülke damgası. Keyfine göre canı nasıl isterse ayırıyor kanaatine vardım en sonunda.

Vatandaşlarımız Ukrayna’ya alınmıyor

Ukrayna’ya bir kez giriş çıkış yaptıktan sonra işiniz kolaylaşıyor. Sorunsuz girebiliyorsunuz. Gittiğim tarihten üç ay sonra tek yön bir uçak biletiyle sorunsuz giriş yaptım ve oradan aynı gece Polonya’ya geçtim.

Son zamanlarda Rail gruplarına patır patır her gün bir Ukrayna postu atılır oldu. İnsanlarımız deport edilir oldu. Bu insanların ortak şikayetlerinden birisi de aradıkları Ukrayna Baş Konsolosluğu’nun telefonlarının açılmaması… Tamamen sahipsiz, tamamen yapayalnızız dünyanın bir tarafında demek ki… Bir Amerikalıya birşey oldumu ülke ayağa kalkıyor. Bir gün benim devletim de kendi vatandaşı için dünyayı ayağa kaldırır inşallah. Bir Amerikalı’dan daha az değerli değiliz.

Ukrayna’ya Kara Yoluyla Nasıl Gidilir?

Ukrayna’ya karayoluyla ulaşmayı geçtiğimiz senede düşünmüş vazgeçmiştim. Seyahat etmek için çok daha ferah zamanlarım olduğunda bu yöntemi kesinlikle deneyeceğim. Karayoluyla gitmeyi düşünenler için yaptığım araştırmada 19 Eylül 2019 tarihli şöyle bir kişisel deneyime rastladım:

Selam arkadaşlar… Türkiye’den Ukrayna’ya araç ile seyahat etmek isteyenler için deneyimimi paylaşmak istedim. Sırasıyla Bulgaristan, Romanya, Moldova sonrasında, Rusların işgal ettiği Moldova ile Ukrayna arasında 25 km olan saçma sapan bir bölgeden geçmem gerekti. İlk defa gittiğim için ve ana yolları bilmediğimden ne yazık ki GPS sayesinde bütün koy yollarına girdim Bulgaristan’da ve yol gerçekten berbat.

Romanya sınırına 15 km kalmışken Bulgar polisi tarafından durduruldum ve yollarını kullandığım için ödemem gereken bir ücret olduğunu söylediler. Adına vinyet dediklerinden almak gerekiyormuş. Harbiden Türkçeleri iyiydi baya. Broşürü bile Türkçe bastırmışlar. 40 Euro para istediler. Bende belki yırtarım diye “üzerimde Euro yok” dedim ama o kadar prefesyonel hazırlanmışlar ki post cihazı var dediler ve karttan çektiler. Sınirdan çıkarken 2 Euro daha aldılar. Tabi ne için onu da bilmiyorum ama diğer seyahat edenlerden de alındığını gördüm.

Sonrasında Romanya Bükreş istikametinden devam ettim ve gerçekten yolları cok güzeldi. Ayrıca gözlemlediğim kadarıyla gerçekten harika bir ülke Romanya. Moldova’yı geçmek çok uzun sürmedi ama Rusların işgal ettiği bölgeye gelince gerçekten daha önce böyle yollar görmedim. Resmen kepçe ile kazılmış gibiydi. 25 km’lik yol bitmek bilmedi. En son onların sınırından geçerken kıllığına bir saat beklettikten sonra polislerden biri gelip direk “bahşiş” dedi. 20 euro da orada verip geçtim. Ukrayna’da Kharkov’a doğru devam ettim. Bütün yolculuğum yaklaşık 28 – 29 saat sürdü. (1700 küsur km) ve 5 depo yakıt giderim oldu. Yaklaşık 1600TL. Dönüşte ise aynı güzergahtan gelmedim. Odessa üzeri geri döndüm. Bu defa hiç sorun yaşamadan yolculuğumu tamamladım. 

Vatandaşlarımız Ukrayna’ya alınmıyor

Ukrayna’ya Hangi Mevsim Gidilir? Ukrayna’da Ne Giyilir?

Ukrayna kışın buz gibi. Bunu zaten tahmin edebiliyorsunuzdur. Biz mayıs ayında gitmiştik. Gitmeden yaptığım araştırmalarda havasına hiç güven olmaz yazıları okumuştum. Hakikaten de havanın anı anına uymuyor. Bir gün içinde her mevsim yaşanıyor. Bavulunuzda mutlaka yağmurluk yada şemsiye olmalı. Su geçirmez bir bot olmalı. Gittiğiniz mevsime uygun olarak, inceden kalına doğru bir çanta hazırlayabilirsiniz. Asla tek ayakkabıyla gitmeyin. Bence en uygun zaman dilimi, ilkbahar, yaz ve sonbahar da giderseniz Ukrayna’dan keyif alacağınızı düşünüyorum. Ben üşüyerek de gezerim diyorsanız size her yol roma 🙂

Lviv, Ukrayna

Ukrayna’da Hangi Telefon Hattı Alınır? 

Hiç lafı dolandırmadan söyleyeceğim şu ki; para bozdurma ve hat alma işlemlerinizi kesinlikle havaalanından yapmayın. Havaalanında 180 UAH (32 TL) ye satılan 10 GB lık LİFECELL hat, şehir merkezinde 75 UAH (13TL) a satılıyor. Vodafon hattı da Ukrayna’da oldukça yaygın. O Lifecell’den daha ucuz ve sınırsız hattı varmış ama heryerde çekmediğine dair çok şey okudum. Bizzat deneyimleyenlerden de duydum. Dedikleri şey “doğru düzgün çektiği, internete bağlanabildiğiz toplamda 10 dk yoktur. Rezaletti. VODAFONE ALMAYIN.”

Lviv dehlizlerinde savaştan kalma telefonlar var

Benim telefonum daha Lviv havaalanında her internete girdiğimde ateş gibi ısınıp kapanıp arızaya geçtiği için hat almadım. Arkadaşım Lifecell aldı. Sorunsuz kırsalda bile çekti. Çekim problemi neredeyse hiç olmadı. Hat alma işleminde kimlik v.s hiçbirşey vermiyorsunuz. Satıcı telefonunuza takıyor. Ayarlarını yapıyor ve direk 2 dk da kullanmaya başlıyorsunuz. Lviv merkezden ayrılmayacaksanız hat almanıza da gerek yok. Meydanlarda, cafelerde ücretsiz wifi bulunuyor. Bu arada telefonum Türkiye’ye döndüğüm an sorunsuz çalışmaya devam etti. Hiç kimse hala nedenini bulamadı. Seyahati burnumdan getirdiği gerçeğiyle kaldı.

Ukrayna’da Para Nerede Bozdurulur?

Ukrayna’ya gitmeden önce yaptığım araştırmada asla havaalanında para bozdurmamamız gerektiğiydi. Ancak taksi paranızı ödeyecek kadar bozdurun demişlerdi. Hakikaten kur epey farkediyor. Lviv’de her yer Change Ofis kaynıyor. Kolayca paranızı bozdurabilirsiniz. Paranızı bir anda bozdurmayın. Her gün ihtiyacınız kadar bozdurmanız daha mantıklı. Aksi halde cebiniz Ukrayna parasından şişik dolaşırsınız.

Şimdi gelelim çok bilinmeyenlere; havaalanına inince döviz bozdurmak isterseniz, size güncel havalimanı kurundan daha yüksek kurda para bozacağını söyleyen adamlar gelecek. Bozdurmamanızı öneririm çünkü sahte para olayı Ukrayna’da bir hayli fazla.

Ukrayna para birimi Grivna

Lviv’de Ulaşım

Lviv havaalanından şehir merkezine otobüsler mevcut ancak biz sorgu sualdi derken çıktığımızda hiç bir şey kalmamıştı. Kapıda bekleyen taksi ve Uber de vardı. Bizim ev sahibimiz bize taksi gönderdi. 4 Euro demişti ama 6 Euro ödedik yanlış hatırlamıyorsam. Uber çok kullanılan bir uygulama ancak duyduğuma göre UKLON diye bir uygulama varmış. Uber’e karşı geliştirilmiş yerel bir taksi uygulamasıymış. Daha ucuz ve daha aktifmiş ama Uklon geceleri pek aktif değilmiş. Bir de Bolt diye bir uygulama varmış. Bu da bir taksi uygulamasıymış. Nakit ödeme seçeneği, yol ne kadar sürüyor? ücreti nedir? vs hepsi belli oluyormuş en başından. Bir daha gittiğimde deniycem. Deneyen varsa yorumlara lütfen deneyimizi paylaşın.

Lviv City Card aldığınızda bu kartla 20 müzeye ve Belediye Binası’na ücretsiz girebiliyorsunuz. Ayrıca pek çok dükkan bu karta indirim yapıyor. Biz almadık ama siz almak isteyebilirsiniz. 

Lviv City Card ücretleri: 24 saatlik 259 Grivna – 48 saatlik 350 Grivna – 72 saatlik 450 Girivna

Lviv’in içinde dönen tramvaylardan biri

Lviv’in merkezinde vızır vızır dolanan tramvaylar göreceksiniz. Arkadaşlarım o kadar çok hırsızlık hikayesi dinlemişler ki bu tramvaylarla ilgili, binmek istemediler. Ben son gün meşhur mezarlığa giderken kullandım. Bileti tramvaya bindiğimde içeriden aldım.  Batmandan alıyorsunuz, parayı da ona ödüyorsunuz. Tek kelime İngilizce bilmiyordu. Metro yada tramvayı kullandığınızda biletinizi aracın içinde bir yerden delmeniz gerekiyor. Bir kadın beni Ukraynaca uyardı. Ben anlamayınca bana yardımcı oldu ve beraber bileti deldik. Bunu sakın atlamayın. İnternetten bilet kontrolünde bu bilet delinmediği için ceza yazılmış insanların durumlarını okudum. Yada başka bahanelerle ceza yazıcam deyip para koparmaya çalışan insanlar olduğunda polis çağırmak da ısrar edin yazıları okudum. 

Araba kiralama ile ilgili hiç yol kaydedemedim. Aşk Tüneli’ne gitmeye çalışırken araba kiralamayı düşündüm ama girdiğim sitelerde çok yüksekti fiyatlar. Zaten Lviv’den çıkmayacaksınız çok gereksiz bir masraf olur.

Rynok Meydanı’na yakın bir pazarda etler açıkta satılıyor

Ukrayna’da Tren Yolculuğu

Trenle yolculuk etmek isterseniz, tren garı merkeze yarım saat mesafede ama tren garının şehirde bilet alabileceğimiz bir gişesi var. Tren biletini şehirden alabileceğiniz yerin tam adresine şuradan ulaşabilirsiniz. Online bileti buradan alabilirsiniz. Ben Kiev’e gitmeyi başaramadım ama “Lviv – Kiev arasını mutlaka yataklı trenle geçmelisin” diyenler oldu. Bu yolu kullananlar yorum olarak deneyimlerini paylaşırsa yazıya ekleyebilirim. Böylece daha çok insana yardım etmiş oluruz.

Lviv, Ukrayna

Kiev’de de Lviv’de de tren istasyonunun içinde valiz emanet edilecek yerler varmış. Büyük valizler için ayrı yer, kabin tipi valizler, sırt çantaları içinse de kilitli dolaplar varmış. Deneyimleyen şöyle anlatmış;

Fiyatları sanırım 70 Grivna civarıydı. Biz iki şehirde de son günlerimizde bu yöntemle eşyalarımızı yük etmeden rahatça gezdik.

Ben oralara yakın değildim. Son gün öğleye doğru evi teslim etmemiz gerekti. Uçağımız akşamdı. Lviv’i gezmek istedim. Sırt çantamı da Türk Lokantası Antalyalı Restoran’a bıraktım. Bu yöntemi de deneyebilirsiniz. 5 gün küçücük bir şehirde dolanınca haliyle arkadaşlarınız oluyor bir müddet sonra.

Ukrayna’da Airbnb

Üç kişiydik ve biz iki kız hostel konaklaması istedik. Çok daha eğlenceli ve ekonomik oluyor. Hasan Hoca bu tarz bir deneyim hiç yaşamamış daha önce. Bize bir teklifte bulundu. “Siz sadece hostele ödeyeceğiniz kadarını bana verin geri kalanı ben ödeyeyim ve ev kiralayalım” dedi. Defalarca hostel rezervasyonu yapıp iptal ettik. En sonunda Hasan Hoca’nın teklifini kabul ettik. Son dakikaya kaldığımız için uygun fiyatlı olanları kaçırdık ama oldukça merkezi bir yerde tutmayı başardık.

Ukrayna folklorik giysiler

5 Gece için 1500 liraya yakın para ödedik. Son dakikaya kalmazsanız çok daha hesaplı ev bulabilirsiniz. Evimizde wifi vardı. Sıcacıktı. Fotoğraflardaki gibi değildi tabi. Maalesef o fotoğraflar asla gerçekte olduğu gibi olmuyor. Hostellerde gecelik 7 Euro’dan başlıyordu. Çok merkezi yerde hosteller var. Hosteller çok daha eğlenceli oluyor. Yine tekrarlamak da fayda görüyorum. 

En düşük bütçeli konaklama bölgesi: Brody

En çok konaklama seçeneği olan bölge: Skole

Old Town’a yürüyerek ulaşabileceğiniz bölge: Plosha Rynok

Old Town’a yakın bölgeler: Zhovka, Pustomyty ve Yavoriv

Ukrayna Yeme-İçme

Ukrayna’da ne yenir? diye düşünürseniz eğer, yemek yerken zorlanacağınızı düşünmüyorum. Et yemeklerin baş kahramanı. Porsiyonlar kocaman. Fiyatlar çok pahalı değil. Konsept restoranlar çoğunlukta. Aynı zamanda “ben illa kendi yemeklerimizden yiyeyim” derseniz de Türk restoranları bir sürü. Fiyatları normal restoranlardan pahalıymış. Bizim tek gittiğimiz Türk restoran Antalyalı Restoran’dı. Onun fiyatları da normaldi.  Ukrayna restoranlarında dikkat etmeniz gereken nokta  ekstra olan her şeyin paralı olduğu. Ekmek, soslar, domates, salatalık vs… Her ne istiyorsanız ekstra ücret. Garsonlar pek kibar değil. Ekmek istiyorsunuz. Üç kişiye kuş kadar getiriyor. Türküz biz. Ekmeksiz olur mu? Yine istiyorsunuz haliyle. Sinirleniyorlar. Üçüncüye istediğimizde, gözlerini belerttiği yetmezmiş gibi masaya tak diye vurdu ekmek sepetini. Şaka gibi…

Restoranda hesap gelme anı

Lviv’de Forum Avm’nin alt katındaki süpermarketten ucuza alışveriş yapabilirsiniz. Ancak merkeze çok yakın değil. Ara sokaklardaki marketlerin fiyatları da fena değil. Biz beş gün içinde gözümüze kestirdiğimiz birkaç tanesinden alışveriş yaptık. Birkaç gün için kendimizi daha ucuza birşeyler alıcaz diye yormadık. Saat 10’dan sonra alkol satışı yasak. Alayım evde demleneyim diyen varsa saati kaçırmadan alış-verişini yapmalı ya da 7/24 marketler продуктй yazanların 7/24’lerinde alkolü gönlünüzce alabilirsiniz ve bu marketlerin içinde döviz bozdurabilirsiniz.

Ukrayna’da et önemli yiyecek

Ukrayna Gece Hayatı

Ukrayna’ya millet olarak neden gidildiği aşikar ki bizzat gözlerimle de şahit oldum. Ülkede sex turizmi almış başını gitmiş. Her şeyin bu kadar rahat ve kolay ulaşılır olduğu, alkol alımının had safhada olduğunu da göz önüne aldığımızda, her milletten taşkın insanla aynı yerde dolandığınızı unutmayın. Çoğu barda yaşanan şeylerin reality şov olduğunu kabul edin. Sado mazo klüpte kırbaçlanabilirsiniz. Bu tamamen barın konseptiyle alakalı birşey. Komik yani. Aynı şekilde sahne şovunun bir parçası olup bu taşkın eğlenceye dahil olabilirsiniz. Burada fotoğraf çekmek serbest. Çektiren insanlarda çekinmiyorlar. Onlara göre bu bir eğlence.

Sado Mazo Clup

Sırf meraktan Pool Dance yapılan bir striptiz clübe de gittik. Bizim gittiğimiz White Rabbit 200 Grivna , Cazonova Strip Clup 300 Grivna giriş ücreti var. White Rabbit’te sadece izleyebiliyorsunuz. Diğerinde dans edebiliyormuşsunuz. İçeri de fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Menülerde sipariş ettiğiniz şeylere çok dikkat edin. Onlar sizin bildiğiniz içkilerden değil. Evet içki geliyor ama uygulaması farklı. Mesela bir tekila istediğinizde tekilayla birlikte bir de kız geliyor. Kızlar önce kadınlara gidiyor. Cinsel ayrım yok. Tekilanın tuzunu kızın göğsünün üstüne döküp içmeniz gerekiyor. Tekila içmesini bilenler ne demek istediğimi anladı. Bunun ücreti 180 Grivna. Özel odalarda baş başa kalmak, masaj istemek 800 Grivna. Yan masamızda Ukraynalı amcanın devamlı aynı kızı isteyip kucak dansında bir servet bıraktığına şahit oluyoruz. Kızlar devamlı sıralı olarak podyuma çıkıyor. Sonra tek tek masaları dolaşarak kendilerini sunuyorlar. Sadece g-string, çorap ve ayakkabı ile dolaşıyorlar.

O kadar çok tramvay hattı var ki, gökyüzünü tek parça görebilmek neredeyse imkansız

İsterseniz sahnede de şova katılabiliyorsunuz. Sahnede bir delikanlıyı iki kızın getirdiği hali görünce ne siparişi verdi diye çok merak ettik. Çalan müzik, giyilen kostümler ve çocuğa yaptıklarıyla hayatımda izlediğim en sert şovlardan biri olduğunu söyleyebilirim. 

Ukrayna Operasına Nasıl Bilet Alınır?

Türkiye’de opera gibi görsel sanatlara ilgi bu kadar azken bir o kadar da fiyatları yüksektir. Eğer ömrümde bende bir operaya gideyim diyorsanız doğru yerdesiniz. Ukrayna’da opera bilet fiyatları oldukça ucuz. Yapmanız gereken tek şey bilet işini son güne bırakmamanız. Orada bilet bulabilmek hakikaten çok zor ve en kötü yerler kalıyor. Gitmeden online şuradan alabileceğiniz gibi, eğer birkaç gün aynı şehirde dolacaksanız, gittiğiniz gibi biletinizi almalısınız. Yoksa en arkadalarda yer kalıyor. Sahneyi bile zor görüyorsunuz bizim gibi.

İçeride oyun başlamadan ve arada fotoğraf çekebilirsiniz ancak oyun başladıktan sonra asla video ya da fotoğraf çekmeyin. İlk başladığında birkaç kare almıştım ben. Arkadaşım oyun boyunca çekti. Seyircilerden birisi gördü ve çok büyük tepki verdi. Hatta güvenliği çağırdı.

Lviv Operası

Ukrayna Kısa kısa

 • Ukrayna halkı neredeyse hiç İngilizce bilmiyor, o konuda sorun yaşayabilirsiniz. Hele ki kırsal da beden dilinden başka çare kalmıyor. 
 • Gelirken kredi kartınızda mutlaka limit olsun. Hem internetten tren bileti vs almak için hem de zor durumda kaldığınızda alışveriş yaparken kullanabilirsiniz. 
 • Kadın arkadaşlar için özel not : oje fiyatları uçmuşken oradan bir sürü oje ve maske alabilirsiniz. Eva ve Kocmo’yı tercih edebilirsiniz. Orada Watsons da var ve buradaki Rossman’larda satılan ürünler orada Watsons’larda satılıyor.
 • Ukrayna da sigara ve alkol hariç neredeyse her şey şu anda Türkiye ile aynı fiyatta. Hatta daha pahalı.
 • Ukrayna da evlerin kapılarının dışarıdan açılma şansı da var yani kapılarda evin dışında da kapı kolu var ve dışarıya doğru açılıyor. İnsan kapıyı ne tarafa iteceğini asla kestiremiyor. Soğuk ülkelerde içeriye soğuk girmesin diye bu çift kapı uygulaması varmış.

 

 • Ukrayna’da yaşayan Türkler diye Facebook’da bir grup var. Couchsurfing için oraya yazdığımda özelden bir dolu mesaj aldım. Özellikle Azerilerden uzak durmamız gerektiğiydi ve Ukrayna’da yaşayan Türklere güvenmememiz gerektiğiydi. Biz olumsuz bir örnek yaşamadık.
 • Tüm sokaklar arnavut kaldırımı. Tekerlekli bavula uygun olmadığı gibi bebekli aileler için de sorun. Tekerlekli hiç bir şey bu arnavut kaldırımlarında gidemiyor. Ona göre hazırlıklı gitmenizde fayda var. Kalacağınız yeri ona göre ayarlayabilirsiniz mesela.
 • Ülkede ki dilenciler konusunda da uyarmam gerekiyor. Bir kilisenin kapısında selamlaştığım kadının birden hıçkıra hıçkıra ağlamasıyla yardımına koşmam ve onun benden para istemesi aynı dakikaydı. Tabi ki hızlıca uzadım. Türkçe konuşarak başınızdan savuşturabilirsiniz. 
 • Pegasus bagaj aşımı ise şöyle: Benim online check-inim vardı. Sırt çantalı olduğum için benim çantamı kontrol eden olmadı ama arkadaşlarım check-in için gittiklerinde kabin boy valizlerini tartmışlar. Bekleme sırasında valizlerindekilerin bir kısmını bana bırakıp işlemleri yaptırıp geri geldiler ve valize geri koydular. Duyduklarıma göre bir kilo fazlası olsa büyük sorun çıkartıyorlarmış ve Pegasus görevlileri hiç yardımcı olmuyormuş. Ben direkt uçağa gittiğim için böyle bir şey yaşamadım. 

 

Covid-19 Kapsamında Ukrayna Seyahat Sigortası- PCR Testi

15 Ocak 2021 tarihi itibariyle Türkiye Ukrayna tarafından yeşil listeye tekrar dahil dilmesi nedeni ile, Ukrayna’ya girişte PCR test zorunluluğu kalkmıştır ancak 12 Haziran 2020 ve 480 sayılı Ukrayna Bakanlar Kurulu kararınca; Ukrayna’ya girmek isteyen yabancı uyrukluların Ukrayna’da kayıtlı olan bir sigorta şirketince, UKRAYNACA düzenlenmiş, Ukrayna’da geçerliliği açıkça belirtilmiş, (Tüm ülkelerde geçerli ifadesi değil), Covid-19 tedavi masraflarını kapsayan , Ukrayna’da kalış süresince geçerli, sağlık sigorta poliçesine sahip olması gerekiyor. (Seyahat sigortası değil)

Ukrayna’ya varışta: Karantina uygulanmıyor. Yolcu gittikten 72 saat içinde negatif PCR testini sunmak zorunda. Ukrayna vatandaşlarına özel, eğer isterlerse kendi kendilerini izole edilme hakları bulunuyor. Vdomo uygulamasını yükleyebilir ve bu 14 gün içerisinde negatif PCR sonuç alabilirse karantina süresini kısaltabilir. 

Türkiye’ye dönüşte: Karantina uygulanmıyor.

Eskiden seyahat sigortalarımızı kalacağımız gün kadar yaptırırdık. Son Covid-19 kapsamında 1 aylık sigorta yaptırmanız gerekir. Neden? 

İstenmeyen bir durum (hastalık) durumunda ülkeden çıkamıyorsunuz ve tedavi süreciniz başlıyor. O nedenle az bir fark ücret için riske girmeyin derim. 1 aylık sigorta çok daha ekonomik oluyor. Sigorta için ödenen ücret 75 TL.(1 aylık sigorta) Riske girmeyin. Risk almayın. Mantıklı olanı böyle.

Karşınızda muhatap bulabileceğiniz UKRAYNA Sigorta firması tercih edin. Çünkü sıkıntı anında müdahil olur.

Sigorta temini için Lviv Touristic Whatsapp üzerinden size Türkçe olarak yardımcı oluyor. İletişim numaraları şöyle;

+90 532 416 00 67 ve +38 068 494 71 48 

Ödemelerinizi Türkiye’deki bankalardan yapabiliyorsunuz.

Ukraynadan Türkiye’ye dönüşde ne testi yaptırmam gerekiyor?

Ukrayna’dan Türkiye’ye dönüşte PCR testi yaptırmanız yeterli 72 saat

Dünyada Türk Olmak

Son olarak birşey eklemem gerekirse Türk olarak imajımızın yerlerde olduğu gerçeği olurdu. Yurt dışına çıktığımız anda ipini koparmış gibi hareketlerden kaçınsak ve yaptığımız bir hareketin tüm Türk halkına mal edildiğini unutmasak bu kötü gidişatı durdurabiliriz. Unutmayın ki Türkiye sınırlarını geçtiğimiz anda İstanbullu yada Ankaralı kelimesi Türk olarak değişiyor ve bir kişinin yanlış hareketi tüm Türk halkına ithaf ediliyor. 

Ukrayna’da ki insanların biz Türkler hakkında fikrini merak ediyorsanız şuradan izleyebilirsiniz. Özellikle Avrupa ülkelerinde Türküm demeye korkar oldum. 
 
 

İnstagram’dan takip etmeyi unutmayın 😉 İG: nerdesinbahar

Diğer Ukrayna Yazılarım

Lviv yazım ile birlikte diğer Ukrayna yazılarıma da göz atmanızı tavsiye ederim. Corona’dan sebep bu yaz yakın rotalara ihtiyacımız olacak. 

Paylaşmak güzeldir!

Reklamlar

İlgili yazı

2 Comments

 • · Edit

  kız arkadaşımin yanına gideceğim uçak biletim gidiş dönüş,kimliğim ve belli miktarda para mevcut. girişte sıkıntı yaşar mıyım

  Reply
  • Author · Edit

   Buna net bir cevap verebilmek imkansız. Otel rezervasyonunuz yoksa nerede kalacağınızı sizden belgelemenizi isteyebilirler. Bazen bir arkadaşınızın olması dezavantaj olabiliyor. Gelecek ve dönmeyecek diye düşünebilyorlar. Ona göre önleminizi almanızı tavsiye ederim

   Reply

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *