• Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?
 • Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?
 • Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?
 • Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?
 • Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?
 • Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?
 • Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?
 • Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?
 • Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?
 • Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?
 • Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?
 • Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?
 • Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?

Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?

Reklamlar

Aslanpark Türkiye’de büyük kedileri görebileceğiniz 8 dönüm alana sahip kocaman bir yaşam alanı. Aslanpark, doğal yaşam ortamlarında yaşayamayan ve yaşayamayacak olan hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Bunu en başa yazmalıyım. Bu kadar doğayı seven biri olarak vahşi hayvanların doğal ortamlarında olmalarını destekliyorum tabiki ama hayat her zaman bizim isteğimize göre olmuyor. Afrika Kenya’da da fil yetim hanesi vardı mesela. Konuya biraz hızlı bir giriş yapmış olabilirim. Duydum, gördüm ve gitmek istedim. Genelde çocuklu ailelerin tercih edebileceği, çocukların ekrandan yada kitaplardan gördüğü büyük kedileri görebilme imkanı veren Aslanpark’ta neler yaşamışım. Haydi okuyalım 😉

İnstagramdan takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz

Aslanpark çok mu mutsuz gözüküyor?

Aslanpark Nerede? Nasıl Gidilir?

Aslanpark’tan tamamen tesadüf eseri haberim oluyor. Çocuklu ailelerin çoğu bu tarz etkinlikler kovaladıkları için büyük ihtimalle biliyorlardı. Gitmeden önce Aslanpark yönetimiyle diyaloğa geçiyorum. Viaport Kurumsal İletişim Sorumlusu Emin Bey benimle ilgileniyor. Bilgiler veriyor. Sıcak bir temmuz öğleden sonrasında ulaşıyorum Tuzla Marina’ya. Aracınızı bırakabileceğiniz ücretsiz park alanları var. Sadece küçük bir bölümde valeye bırakabilirsiniz.

Aslanpark

Kendi aracıyla gidecekler için söyleyebileceğim şey, Viaport Tuzla’ya navigasyon hatasız götürüyor. Aracınızı ücretsiz bırakabileceğiniz geniş otoparklar mevcut. Toplu taşıma ile gidecekler, Kadıköy- Kartal metrosunu kullanabilirler. Buradan Tuzla Marina’dan geçen bir otobüsle ulaşabilirler. Kadıköy’den 130- 130A Tuzla otobüsleri de buradan geçiyor.

Aslanpark Giriş Ücreti Ne Kadar? Hangi Saatler Açık? (2020)

Eğlence Meydanı’na girdikten sonra ücreti ödeyip Aslanpark yazan yere yöneliyorsunuz. 

Aslanpark çocuk giriş ücreti: 59 TL

Aslanpark yetişkin giriş ücreti: 69 TL

Aslanpark’ı saat 11:00-20:00 arasında gezebilirsiniz.

Aslanpark girişi

Aslanpark Büyük Kediler Parkı European Association of Zoos (EAZA) standartlarında dizayn edilmiş ve Orman Bakanlığı’nca onaylanmış bir hayvanat bahçesi. Aslanpark’ta gördüğünüz her hayvan Avrupa’nın çok değişik ülkelerinden geliyor. Belçika, Polonya, Malta gibi ülkeler bunlar. İsviçre merkezleri CITIES belgeleri alınarak getirilmiş. Burada bulunan tüm canlılar 4 nesildir hayvanat bahçelerinde yetişen türlerden getirtilmiş.

Bir Puma’yla hiç bakışmamıştım daha önce

Aslanpark Yavru Aslanları Beslemek

 Aslanpark’ta Yavru Aslan Beslemek artık mümkün değil. Yavru aslanları besleme olayı aslanları strese sokmuş. Bu konuyu araştırırken, insanların para ödediklerini ama aslanın yanında sadece 3 dakika kalabildikleri ile ilgili şikayetlerini okumuştum. Emin Bey’e bunu soruyorum. Diyor ki; “İnsanlar anlamıyor. Bir sürü insan aynı şeyi yapmak istiyor ama yavru aslan devamlı beselenemezki. İnsanlar devamlı fotoğraf çektirmek istiyor. Beslemek istiyor ama yavru aslanlarımız oyuncak değil. Bu durum aslanlar üzerinde stres yarattı. Biz bunu istemedik ve kaldırdık. Şuan sadece günde ilk talep eden 10 kişiye yavrularla 5 dakikalık fotoğraf çekimine izin veriyoruz. Eğer yavru üzerinde stres yarattığını görürsek fotoğraf çekimlerini sonlandırıyoruz ve izin vermiyoruz. İster onuncu kişide olur. İster birinci kişide olur. Farketmez bu”.

Aslanpark Tuzla

Aslanpark yavru aslan fotoğraf ücreti: 50 TL ama garantisi yok. Günde 100 kişi gidip fotoğraf çektiremez. Parasını ödeseniz bile yavru aslan rahatsız olursa kesinlikle izin verilmiyor. Hiç yanına gidemezseniz, büyük ihtimal ücret iade oluyordur ama lütfen ısrar etmeyin. İstediğimiz en son şey onlara zarar vermek.

Aslanpark Tuzla

Aslanpark’tan içeri girdiğimizde koridorların Afrika desenleriyle süslendiğini göreceksiniz. Size Afrika ezgileri eşlik edecek. İlk gördüğümde keşke toprağa bassalar ve ağaçlar içinde olsalar fikrimi Emin Bey’e de söylüyorum. Bu kocaman kediler daha geniş ve doğal alanları hak ediyorlar bence. Buradaki kedilerin doğal yaşamda yaşayamayan ve yaşayamayacak olan hayvanlara ev sahipliği yapıyor deniliyor. Buradaki canlıların hepsi dört nesildir hayvanat bahçelerinde yetişiyormuş.

Sevdiğim yavruların annesi, Aslanpark

Aslanpark’ta Kara Panter’den Vaşak’a, Sibirya Kaplanı’ndan Anadolu’da yetişen Karakulak’a kadar pek çok büyük kediyi görebilirsiniz. Dünyada sadece 35 tane bulunan Kruger tipi Afrika aslanlarından bir çifti de bu parkta bulunuyor. Kruger tipi Afrika aslanlarında ender görülen bir renk mutasyonundan dolayı çok nadir görülen bir türmüş ve dünya üzerinde sayıları çok azalmış. Henüz yavru alınmamış ama doğacak yavru aslanın beyaz olup olmayacağı merak konusu.

Afrika’da safaride göremediğim yeleli aslan

Afrika’daki safaride göremediğim yeleli erkek aslanı da burada görebiliyorum. Büyük kediler genelde gece ayakta oldukları için bütün günü uyuyarak geçiriyorlarmış. Ben gittiğimde de öyleydi ama bakıcılarını görünce hareketlendiler. Aralarındaki diyaloğa bayıldım doğrusu.

Aramızda cam olmasa beni parçalar doğal olarak

Büyük kediler camın arkasındalar. Ben yere oturup camın arkasından onu seviyorum. Bir ara aslan benim bez çantama gözü dikiyor. Gidip alıyorum ve aslan hareketleniyor. Hatta ayağa bile kalkıyor. Ayağa kalktığında benden daha uzun olduğunu görüyorum. Bir aslana hiç bu kadar yaklaşmamıştım doğrusu. Afrika’da avlanmak üzere olan bir aslan aracımızın yanına gelmişti. O da en fazla iki metre yakınlıktadır. Aracın üstüne atlasın çok istemiştim. İşte bunlar hep insani bencil davranışlar.

Aslanpark içinde enstantanelerde var

Aslan Yavrularını Sevebilir Miyiz?

Artık yavru aslanların beslenmediğini gittiğimde öğrenince biraz üzülmüştüm ama sebebini öğrenince hak vermiştim. Emin Bey bana süpriz olarak Kaplan yavrularını görebileceğimi söylüyor. Anneleri bakmadığı için mecburen ayırmak zorunda kalmışlar. Anne bakmadığı zaman zarar verebiliyormuş. Ziyaretçilere kapalı bir kapıdan geçip kaplan yavrularının bakıldığı özel bölüme geçiyoruz. İlk gördüğüm anda aşık oluyorum. Bu kadar küçük olabileceklerini hiç düşünmemiştim doğrusu. Hemen yanlarına oturuyorum. “Kucağıma alabilir miyim? “diye soruyorum.

Minik kaplan yavruları, Aslanpark

Dikkatli olmamı, bir yerimi çizebileceklerini söylüyorlar. Ben razıyım. Olsun. Minnacık Kaplan yavrularının henüz sivri dişleri yok ve düzgün yürüyemiyorlar. Devamlı tıslıyorlar bana. Ee haklılar. Onlar için yabancıyım ve onlar vahşi hayvan. Kendilerini koruma iç güdüsüyle hareket ediyorlar. Keşke anneleri baksaydı da kucaklamam, sevmem eksik kalsaydı diye düşünüyorum. Hatta keşke kendi doğal ortamlarında dünyaya gelselerdi. En fazla 5 dakika kalıyorum yanlarında. Siz de gitseniz aynı ben de. Bence uzun bile. Yavrucakları strese sokmaya gerek yok. Zaten anneden ayrılmanın verdiği stres yetiyordur onlara. Hayat ne kadar acımasız.

Yavru kaplan firarda, Aslanpark

Alıp evime götürme isteğim var insanca bir bencillikle. Sanki olabilirmiş gibi. Öyle güzeller. 2 aylıktan sonra insanlarla pek bir araya getirmiyorlarmış. Hatta 6 aylık aslan yavruları vardı. Onlar artık zarar veriyormuş. Onlar oyun oynuyor ama güçlerini ayarlama refleksleri yok. Hatta iç güdüsel avlanma bile yapabilirler. Ben yavru kaplanlara aşık bir şekilde, onlara son kez bakarken büyüdüklerinde tekrar gelmek üzere söz veriyorum. Veda edebilmek çok zor oluyor doğrusu. Umarım tüm hayvanlar bir gün kendi doğal ortamlarında yaşayabilirler. En vahşi canlı olan insandan kurtulurlar. Elimde sihirli bir değnek olsa yapacağım şeylerden biri de bu olurdu kesin.

Büyüdüğünde yine gelip görücem seni küçük aşkım

Aslanpark içerisinde bir de cafe var ama şuan pandemiden dolayı kapalıydı. Herşey normale girdiğinde oturup dinlenebileceğiniz ve soluklanabileceğiniz bir yer var yani.

Aslanpark’ı gezdikten Büyük Kedileri gördükten sonra yandaki akvaryuma gitmek üzere dışarı çıkıyoruz. Tuzla Viasea Akvaryum yazımı okumak için şuraya tıklayabilirsiniz. Sadece çocuklar değil aileleri de bayılacak sualtı dünyasına. 

Tema Park Korsan Adası

Akvaryumdan çıktıktan sonra da yanında Tema Park var. Tema Park pandemiden dolayı şuan kapalı. En kısa sürede açılacağından eminim. Buradaki Roller Coster’ın adı Red Fire. Türkiye’deki en yüksek ve en uzun Roler Coaster’ı, ayrıca Avrupa’nın en hızlı 3. Roller Coaster’ı Viaport Tema Park Korsan Adası’nda bulunuyor. Heyecan sevenlere duyurulur. Ayrıca 28 ayrı eğlence ünitesi yer alıyor.

Tema Park Korsan Adası sınırsız öğrenci giriş ücreti: 119 TL

Tema Park Korsan Adası sınırsız yetişkin giriş ücreti: 129 TL

Her bir bölümün ayrı ücretleri var. İsterseniz 50 TL’lik bir kart alıp ünitelere tek tek binebiliyorsunuz. Mesela sadece Roller Coster’a bineceksiniz. O zaman sınırsız bilete gerek yok. Bir kart alıyorsunuz, içine 50 TL yüklüyorsunuz ve eğleniyorsunuz. 0-3 yaş da ücretsiz. 

Tema Park Korsan Adası

Korsan Gemisi’ni İran’lı bir sanatçı dizayn etmiş. İçerideki balmumu heykeller öyle gerçekçiydi ki bir an canlanacaklar sandım. Hamaklarda uyuyan korsanlar, kaptan köşkündeki kaptan, haritalar… Bir ara içimdeki uzur çocuğu durduramayıp kaptana kılıç çekmiş olabilirim. İşimiz eğlenmek. Bunun için geldik. 

Viasea Aqua Park Tuzla

Viasea Aqua Park, dünyadaki en büyük Aqua Park’larından biriymiş dediklerine göre. Uzaktan baktığımda görebildiğim yeşil renkli olan kaydırakta bastığınız yerdeki kapak açılıyormuş ve siz boşluğa düşüyormuşsunuz. Tam 24,5 metre kayarak hoppp havuza iniyormuşsunuz. Yeşil kaydırağın adı Looping Rocket. Deli birşey yani. Adrenalin sevenlere duyurulur. Bana da mı duyurulur acaba? 

Viasea Aqua Park çocuk giriş ücretleri: 84 TL

Viasea Aqua Park yetişkin giriş ücretleri: 94 TL

Viasea Aqua Park Tuzla

İçeride dalga havuzundan tutunda çocuklu aileler bölümüne kadar pek çok bölüm var. Hatta sadece kadınlara özel bölüm var. Kadınlar havuzunun etrafı kapalı. İçeride restoran ve bar bölümü de olduğu için tüm gününüzü burada geçirebilirsiniz. Ardınızda deniz ve adalar manzarası, önünüzde havuzlar, yerden fışkıran sulu oyunlar… Tüm gün geçirilebilir.

İyi eğlenceler…

Lütfen İnstagram’dan takip etmeyi unutmayın. İnstagram içim buraya tıklayın.

Viasea Akvaryum yazımı okumayı unutmayın. Onun için şuraya tıklayın.

Paylaşmak güzeldir!

Reklamlar

İlgili yazı

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *