• Arapapıştı Kanyonu Seyir Tepesi

Arapapıştı Kanyonu, Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Arapapıştı Kanyonu Aydın iline bağlı son zamanların popüler uğrak noktası. Arapapıştı Kanyonu son zamanlarda en çok fotoğrafını gördüğüm yer. Akyaka’dan dönüşe geçtiğimde yolumu Arapapıştı Kanyonu’ndan geçirmeye karar veriyorum. Bakalım fotoğraflarda ki gibi mi?

Arapapıştı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Gideceğim yer bir dağ başıysa biraz endişeli olurum. Endişem bulabilmek konusunda. Navigasyona yazdığımda tek seferde Arapapıştı Kanyonu’nu bulunca çok seviniyorum. “Demek ki birisi işaretlemiş” diyorum. Akyaka’dan çıkıp köy yollarına sapıyorum. Öyle muhteşem manzaralar ki buralarda daha uzun süre kalamamak, fotoğraf çekememek, bir gece kamp yapamamak çok kötü. Sanırım artık karavanla seyahat etmeliyim.

Köy yollarının çoğunda internet çekmiyor. Hatta köylerde bile. Köylerden geçerken yaşayan birilerine rastlayabilirsem eğer Arapapıştı Kanyonu‘nu soruyorum. Hala çok uzakmışım. Ege’de görmediğim köy kalmadı bu sene çok şükür. Köy yollarından kıvrıla kıvrıla, ine çıka dolana dolana en sonunda Arapapıştı Kanyonu‘na ulaşıyorum. Daha doğrusu navigasyonun geldiniz dediği nokta suyun kenarında ki restoranlar.

Ben bu şekilde gittim ama siz daha kolay gidebilirsiniz. Arapapıştı Kanyonu Aydın’ın Kemer ilçesine bağlı. Aydın’a 92 km mesafede. Aydın’dan Yenipazar’a oradan da Çine üzerinden buraya ulaşabilirsiniz. Öğrendiğim kadarıyla yol boyu tabela varmış. Eğer aracınız yoksa Bozdoğan’a gelip oradaki servislerle buraya ulaşabilirsiniz. Benim geldiğim yolda Arapapıştı Kanyonu‘nu bileni bulmak bile zordu.

Arapapıştı Kanyonu’nun bir diğer adı da İnceğiz Kanyonu. Çoğu kaynakta İnceğiz yazdığını görürseniz şaşırmayın. Arapapıştı kelimesi burasıyla ilgili anlatılan hikayelerden ileri geliyor. Arap istilasında araplar buraya gelince çok şaşırırlar ve geçmeyi başaramazlar. Arapların çok şaşırması manasına gelen Arapapıştı kelimesi de o zamanlardan kalmaymış. Apışıp kaldıkları kadar var. Arapların yaşadıkları ülkelerdeki kuraklık ve çölü gördükten sonra daha da iyi anlayabiliyorum.

Arapapıştı Kanyonu Kestel baraj gölü üzerinde. Ben ilk fotoğraflarını gördüğümde suyun renginin fotoğraf filtresi olduğunu düşünmüştüm. İlk tepkim “aa renk gerçekmiş” oluyor. Böyle güzel bir mavi renk yok. Sanki birisi suya boya dökmüş yada eline almış boyamış gibi duruyor. 

Arapapıştı Kanyonu Seyir Tepesine Nasıl gidilir?

Navigasyona yazdığım Arapapıştı Kanyonu beni İskele Restoran’ın oraya götürüyor. Arabadan inip adres soruyorum. Genç bir çocuk bana tarif etmeye çalışıyor.Tarif oldukça karışık. Etraf hafta içi olduğundan biraz sakin. Soracak kimse yok dağda taşta. Hal böyle olunca Turgay onu tekrar geri bırakmam şartıyla beni görürebileceğini söylüyor. Restoranı kapatıp yola çıkıyoruz. Kemer iskele sağımızda kalacak şekilde ilerliyoruz. Eski bir evin karşısındaki toprak yola sapıyoruz. Biraz gidince bir demir kapı görüyoruz. Ben tamam buraya kadarmış diye düşünürken Turgay arabadan inip kapıyı açıyor.

Meğersem barajın üstünden geçip gidiliyormuş. Herkes de böyle yapıyormuş. Kıvrıla kıvrıla tırmanırken aşağı da Arapapıştı Kanyonu‘nun rengi ve manzarası daha da bir ortaya çıkıyor. Yol boyu her çatallanan yolda biz hep sağa saptık. Burada gördüğüm tek tabela da İnceğiz yazıyordu. Boşuna Arapapıştı Tabelası aramayın. Yol bir hayli bozuk hatta mıcır var. Fazla hızlı gitmemek de fayda var. Arapapıştı Kanyonu Seyir Tepesine aşağı yukarı yarım saatte ulaşıyoruz. Benim telefonum o an internet, çekmediğinden navigasyon bulamamış ama navigasyona Arapapıştı Seyir Tepesi diye yazıp gidebilenler var.

Arapapıştı Seyir Tepesi

Buraya kulübeler yapmışlar. Denizli Belediyesinin yapımına başladığı bu binaların yapımı, Aydın Belediye Başkanı Özlem hanımın itirazı ve mahkemesiyle durdurulmuş. Sanırım ilerleyen zamanlarda burada kalmak için yada hediyelik eşyacılar olacak. Belki restoranlar yada gözlemeciler. Bilemiyorum. Böyle bakir yerlerin öyle kalması taraftarıyım. Doğayla başbaşa kamp yapılabilir ama bu kadar şehirleştirmek ne kadar doğru bilemiyorum. Orayı bu kadar güzel ve özel kılan kolay ulaşılamıyor olması. Umarım ilerleyen zamanlarda burası aşırı kalabalık kaçılası yerlerden birisi olmaz.

Seyir tepesinin olduğu tepenin bir tarafı göle bakıyor. Diğer tarafıysa benim aradığım manzara. Suyun rengi hala muhteşem. Turgay suyun renginin sadece sıcak aylarda bu rengi aldığını anlatıyor. Bunun sebebini soda patlaması olarak açıklıyor. Bu demek oluyor ki Arapapıştı Kanyonu’na başka mevsim giderseniz bu rengi göremeyebilirsiniz. Sonra bana kızmayın. Ben bilerek gitmedim ancak dört ayak üstüne düştüm. Kanyonun renginin güzel olduğunu yazan çok ama bir mevsimi olduğundan bahseden yok.

Manzaranın olduğu yerde fotoğraf çekmek kolay değil. Taşların üstü tozlu, yerler bir hayli kaygan. Terliklerim kayınca taşların üstüne çıplak ayakla gidiyorum. Bence daha güvenli oluyor. Aşağıda kanyonun içindeki tekneleri görebiliyorum. Bir hayli yüksekteyiz. Yükseklik korkum hortlamadı değil. İnsanın yüreği güm güm atıyor uçurumların kenarında.

Yavaş yavaş geri dönüşe geçtiğimizde Turgay bana dalından incir yediriyor. Nerede olduğunu söyleyemem ama hakikaten çok lezzetliydiler. Ne de olsa Aydın’dayız. İncir diyarı. Arapapıştı Kanyonu‘n da balık da üretiliyor. Bir çiftlik gördüm. Ayrıca Bıyıklı Yayın Balığı çıkıyormuş bu sulardan. Porsiyonu 40 TL. Bu sefer yiyemedim, tadını bilmiyorum. Belki siz benim yerime yiyip bana deneyimlerinizi yazarsınız. Turgay’ın restoranı belediyenin karşısında İskele Restoran. Manzarası da çok güzel.

Arapapıştı Kanyonu Tekne Turu Deneyimi

Arapapıştı Kanyonu içinde tekne turları düzenleniyormuş. “Haftaiçi olduğu için pek insan yok, tekneler de dolmadan kalkmaz” dendiği için dönüşe geçmiştim ama Kemer iskelenin orayı bir hayli kalabalık görüyorum ve hemen sapıyorum. Bir grup gelmiş. Onların içine kaynayıp grup indiriminden de faydalanıyorum. Normada 35 TL, grupla girince 25 TL.

Gruptan bir kişinin bileti kesildiği halde gitmekten vazgeçince ben onun yerini almış oldum aslında. Görevli bileti nasıl iptal edeceğini bilemeyip karalar bağlayınca benim çözüm önerim çok hoşuna gitti. Herkes mutlu oldu. Öğrenci  ise 25 TL. Bize can yelekleri dağıtılıyor. Giymek zorunda değiliz. Ben bir müddet sonra çıkardım zaten. Su oldukça sakin, bir tehlike göremiyorum.

Teknelerde wc yok. Yiyecek içecek de yok. Tur iki saat civarı sürüyor. Buna göre hazırlıklı binmenizde fayda var. Az önce tepelerden baktığım o muhteşem rengin içinde süzülerek ilerliyoruz. 380 metre yüksekliğindeki duvarları bulunan kanyon 6 km uzunluğunda. Yaz aylarında bu muhteşem renk karşılığında çekilen sulardan tam sonuna kadar gidemeyerek ödün vermek zorundayız. Her şey tek seferde olmuyor maalesef. Siz tekneye binmeden önce gidilen rotayı sorun en iyisi ve eğer gidilebilen rota size uyuyorsa tekneye binin. 

Arapapıştı Kanyonu İçinde Bir Tarih Barındırıyor

Her bir yeri tarih dolu memleketimin bu köşesi de tarih dolu. Kanyonun içerilerinde kaya mezarları ve manastır olduğu düşünülen bir yapı var. M.Ö 5ci yy’da Persler tarafından yapıldığı düşünülüyor. Sular yüksekken bu manastırın çok yakınına kadar gidilebiliyormuş ancak sular çekilmiş. Oraya kadar bile gidebilmemiz bir şans.

Ağustos zamanı oraya kadar bile gidilemiyormuş. Kanyon duvarlarının arası çatlak ve o çatlağa duvar örülmüş. Bu duvardan dolayı manastır olduğu düşünülüyormuş. Buradan Afrodisyas Antik Kentine giden bir yol olduğu düşünülüyormuş. Kanyon duvarında ki bir çatlaktan giriyorsunuz ve yerin altından kilometrelerce gidiyorsunuz düşünsenize. Bunu deneyimlemeyi çok isterdim.

Teknenin baş kısmı zincirle bölünmüş. Geçmemiz yasak. Yüzmek de yasak. Kaptanımız çok güler yüzlü ve esnek. Yasaklar konusunda pek uslu olmayan ben bir gülümsemeyle ikna ediyorum.Hollanda da yaşayan Türklerle aynı teknedeyim. Yanlız olmama rağmen sabırla öyle güzel fotoğraflarımı çekiyorlar ki ne kadar teşekkür etsem az. Siz yalnız yola çıkın, asla yalnız kalmıyorsunuz. 

Arapapıştı Kanoyunu’n da ki tekneler sınırlı sayıda olduğu için özellikle haftasonları büyük yoğunluk oluyormuş. Bu sebepten rezervasyon yapmanız sizin yararınıza olacak gibi. Rezervasyon numarası olarak 0542 305 95 85 bu numaraya ulaştım. Yakın illerden Arapapıştı Kanyonu’na turlar düzenleniyor. Kendi imkanlarıyla gitmeye üşenenlere bu bilgi burada dursun. 

Paylaşmak güzeldir!

İlgili yazı

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *