• Uygunadimdoga, Dilara Özkan yollarda
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan hayallerinin peşinde
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan kampta
 • Uygunadımdoga, Dilara Özkan otostopta
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan
 • Ev kalabalık, yatacak yer yok
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan- Nerdesinbahar
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan
 • Uygunadımdoğa, nerdesinbahar kahvaltı hazırlarsa
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan- Göçebey, Batın Özen- Nerdesinbahar, Bahar Gündoğdu
 • Uygunadimdoga- Nerdsinbahar
 • Uygunadimdoga, Nerdesinbahar
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan otostopta
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan kampta
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan Kars
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan kampta
 • Uygunadimdoga, Dilara Özkan Karadeniz dağlarında
 • Uygunadimdoga ve Nerdesinbahar kahvaltı hazırlarsa
 • Uygunadimdoga-Nerdesinbahar

Türkiye’nin Özgür Kızı Uygunadımdoğa Dilara Özkan

Reklamlar

Dilara Özkan son haftanın en popüler ismiydi. Hangi kanalı açsak Dilara Özkan’dan bahsediyordu. Türkiye’nin özgür kızı Dilara Özkan’ın nasıl otostopla Türkiye’yi gezdiğinden, 30 bin km yol yaptığından, 75 şehir gezdiğinden bahsediyordu. 19 yaşındaydı daha. Bizim evde de seyredilmiş, fikirler üretilmiş, bir helal olsunu almıştı bizden. Nereden bilecektim iki gün sonra bana gelecek, aynı yatakta uyuyacaz. 

Beni instagram hesabımdan takip etmeyi unutmayın. Hikayeler ve öne çıkanlarda çok şey anlatıyorum 😉

İnstagram: Nerdesinbahar

İnstagramdan tanıdığım Batın Özen, namı diğer Göçebey İstanbul’a gelmiş, kalacak yer arıyordu. Bende Couchsurfing üzerinden seyahat ettiğim için, hemen bende kalabileceğini söyledim. Yanında bir arkadaşının daha olduğunu söyledi. “Gelsin” dedim. Nereden bileceksin o kızın Dilara Özkan olacağını. Dünya küçük, gezgin dayanışması büyük. Ben kahvaltı hazırladım, o bana yardım etti.  O esnada ben sordum Dilara Özkan, namı diğer @uygunadimdoga anlattı. Neden kendini yollara vurduğunu, neler yaşadığını, gelecekten beklentilerini? Aşkı?

Uygunadımdoğa, nerdesinbahar kahvaltı hazırlarsa
Uygunadımdoğa, nerdesinbahar kahvaltı hazırlarsa

Beni Doğa Tedavi Etti

N.B: Dilara Özkan’ı anlat desem bana nasıl anlatırsın?

Ankara’da doğdum. 19 yaşındayım. Kendini nasıl anlatır ki bir insan ( gülüyor). Arkadaşlarımın bana hep dediği bir şey var. “Hislerin çok kuvvetli”. Hislerim kuvvetliymiş. Onun dışında ben onların dertlerini, sırlarını saklayabilecek bir dostum. Genel olarak sohbet etmeye başladığım bir insan, bir yerden sonra bana özel hayatını paylaşır, herşeyini anlatır. Rahat hisseder yanımda. Onun dışında hiç bir takıntısı olmayan, hiç bir konuda önyargısı olmayan bir insanım. Dilara Özkan budur.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan
Uygunadimdoga, Dilara Özkan

N.B: Herşey olabilir, başıma herşey gelebilir, herşey olağandır bakış açın. Tahmin ettiğim gibi… İlk otostopla yolculuğa çıkmaya nasıl karar verdin? Herkesin kafasında bir çat sesi gelir. Seninki ne zaman geldi Dilara?

D:İlk yolculuğa çıkma düşüncem psikolojik rahatsızlığım sonrasında oldu. Bunları aşmak için bir müddet tedavi gördüm. Kaldığım hastanenin arkasında bir orman keşfettim ben. Grup terapileri yerine her gün oraya gitmeye başladım. Bana daha iyi geldiğini gördüm. Dedim doğa bana çok iyi geliyor. Ben doğada olmalıyım. Hastane çıkışında da devamlı doğayla içiçe olmaya başladım ama başka yerleri de keşfetmek istiyordum.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan otostopta
Uygunadimdoga, Dilara Özkan otostopta

Çocukluktan da gelen bir keşfetme merakım vardı ama nasıl yapıcam? Öğrenciyim, bu bütçeyi nasıl karşılıycam? Nasıl halledicem? Nasıl yapıcam? derken şans eseri otostopla gezen iki arkadaşla tanıştım ben. İlk tepkim “böyle birşeyi nasıl yapıyorsunuz? Korkmuyor musunuz?” oldu. Şuan insanların bana en çok sorduğu şeyler aslında.  (Burada hep birlikte gülüyoruz) Ciddi olamazsınız, otostop… Sonra dediler ki bana ” Gerçekten çok istiyorsun. Gel bir gün bizimle” Ben o ekiple bir gün, otostopla, Bolu Yedigöller’e gittim. Çok keyifli. O virüs muhabbeti var ya, o virüsü bir kez alınca bir daha bırakamıyorsun. Ben o gün, o kamptan dönüşte, aldım ailemi karşıma,  konuştum. Sonrasında kendi içimde de bir karar verme sürecim oldu. Direkt başka hiç bir deneme yapmadan çantamı alıp çıktım.

Ev kalabalık, yatacak yer yok
Ev kalabalık, yatacak yer yok

N.B: Tek başına mı çıktın?

D: Ben 4 arkadaşımla çıktım ilk. Sonrasında zamanla ayrıldık ve ben tek kaldım. 

N.B: Genelde tek başına mı otostopa çıkıyorsun yoksa zaman zaman arkadaşlarında oluyor mu yanında?

D: Zaman zaman yanımda yol arkadaşlarım oluyor ama çoğunlukla tek gezmeyi tercih ediyorum ve seviyorum. Gittiğim şehirlerde arkadaşlarıma denk geldikçe bana katılıyorlar kısa süreli. 

Özgüvenim Sıfırdı, Yol Bana Özgüven Kazandırdı

N.B: Tek başına yola çıkmak, otostop yapmak senin hayatında ne gibi değişikliğe neden oldu? Bir rahatsızlığım vardı dedin. Şimdi iyimisin? Hayatında ne eksikti de tamamladın?

D: Ben yola çıkmadan bir sene öncesine kadar evimden sokağa çıktığımda, kafamı kaldırıp insanların yüzüne bakabilen bir insan değildim. Özgüven eksikliğim had safadaydı. İnsanların hepsinden çok korkuyordum. Müthiş bir güven problemi yaşıyordum ve kendimi tanımıyordum. Şuanda da kendimi çok iyi tanıyorum diyemem ama her geçen gün daha çok yaklaşıyorum. Kendim hakkında yeni şeyler öğreniyorum. Hani insanlar kendine yeni bir şeyler katan insanları sever ya ben de kendime yeni birşeyler kattığım için bu yolda moral ve motivasyonum artıyor. Kendimi daha çok seviyorum.Yol bana özgüven kattı. Çok daha iyiyim.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan
Uygunadimdoga, Dilara Özkan

N.B: Bu yolculuk sanki Dilara’nın kendini bulma yolculuğu…

D: Evet kesinlikle öyle. Çok pratik ve hızlı düşünmeye başladım. Örnek veriyorum; bir tehlike, kuşku yada kötü enerji aldığım bir anda çok hızlı düşünüp karar vermeye başladım. Özgüvenim daha tam. Konuşurken ses tonum bile farklılaştı. Ben gerçekten çok mutluyum bu durumdan ve her geçen gün kendime daha da çok şey katacağımdan eminim.

N.B: Depresif olduğun zamanlar oluyor mu bazen yoldayken? Umutsuzluğa kapıldığın, ya lanet olsun ben evime gideyim artık dediğin anlar, bir gecede nerede yatacağımı, nasıl gideceğimi düşünmeyeyim, sıcak bir evim, sıcak bir yemeğim olsun dediğin anlar oluyor mu?

D: Depresif moda giriyorum bazen. Ailemi özlediğim zaman oluyor. Onun dışında genel olarak herşey yolun önüme sunduğu şeyler  olduğu için, iyi veya kötü ben hepsinden kendime bir pay ve ders çıkarıyorum. Onlar pişmanlıklarım yada niye olmuyorlarım.  Çünkü onlar kendi seçimim ama ailemi özlediğimi farkettiğim zaman ciddi anlamda depresif oluyorum.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan kampta
Uygunadimdoga, Dilara Özkan kampta

Kendimi Evime Ait Hissetmiyordum

N.B: Aileni görmek için en son ne zaman gittin?

D: En son ailemi ne zaman gördüm? (Düşünüyor) Üç ay önce gördüm.

N.B: Bu bir yıllık seyahatte kaç defa gördün?

D: Üç defa gördüm. Onlarda mevsim geçişlerinde kıyafet değiştirmek amaçlıydı. Gitmişken ailemle de vakit geçirdim.

N.B: Peki ne kadar kalıyorsun gittiğinde?

D: İki gün. (Gülüyor) Daha fazla kalırsam onlar bana ben onlara alışıcam. Gidemiycem.

N.B: Kalacağın yerleri nasıl ayarlıyorsun?

D: Evim aslında sırtımda. Yanımda çadırım var. İstediğim her yerde kalabiliyorum ama genelde couchsurfing üzerinden yer ayarlıyorum. (insanların evlerini gezginlere ücretsiz açması ve kısa süreli konaklama sağlamasına yarayan, internet üzerinden iletişim sağlanan bir uygulama)

Uygunadimdoga, Dilara Özkan- Göçebey, Batın Özen- Nerdesinbahar, Bahar Gündoğdu
Göçebey, Batın Özen- Uygunadimdoga, Dilara Özkan- Nerdesinbahar, Bahar Gündoğdu

 

N.B: Kendini bir Homeless olarak adlandırıyorsun ve yaklaşık bir senedir hep başkalarının evinde kalıyorsun. Bazen her gün gözünü başka bir yerde açıyorsun. Bu devamlı başka insanlar demek. Nasıl adapte oluyorsun?

D: Aslında ben zaten evimden çıkarken de kendimi hiç oraya ait hissetmeyerek çıktım. Gittiğim yerlerde de durum pek farklı değil aslında. Bu sebepten yabancılık çekmiyorum. 

Uygunadimdoga, Dilara Özkan kampta
Uygunadimdoga, Dilara Özkan kampta

N.B: Couchsurfing üzerinden hem seyahat etmiş, hem misafir ağırlamış biri olarak gözlemlediğimde, diğer insanlardan çok farklısın. Normalde başka bir evde misafir olduğumuzda, mesela duş alacağımız zaman izin alırız. Havlu var mı? O var mı? Bu var mı?  diye sorarız. Sen hiç birşey sormuyorsun. Sanki uzun zamandır bu evde yaşıyormuş gibi kendi başının çaresine bakıyorsun. Sanki evin kızı gibi… (Ben bunları ona söylerken gülüyor)

N.B: Şelalelerin önünde tek başına kamp yaparken fotoğraflarını görüyoruz. Kamp yaparken yalnız mı oluyorsun yoksa yanında birileri oluyor mu?

D: Yapabilirim. Yaptım. Yola tek çıktıysam, tek kaldıysam yapıyorum ama arkadaşlarımla yaptığım kamptan daha çok keyif alıyorum.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan kampta
Uygunadimdoga, Dilara Özkan kampta

Türkiye’den Sonra Dünya da Uygunadım

N.B: Peki ne kadar daha devam etmeyi düşünüyorsun? Gelecek Planların ne?

D: Aslında ben fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. Radyo Televizyon Sinema öğrencisiydim Ankara’da. Hem bölümümle alakalı, hem ilgi alanım, hem de gerçekten çok severek yaptığım fotoğraf ve video editlemeyi meslek haline getirmeyi planlıyorum. Ben ileride gezilerimi tamamıyla doğa fotoğrafçılığıyla birleştirip iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorum. Şuan amatör olduğumu düşünüyorum. Türkiye turumu tamamladıktan sonra da yurtdışına çıkıp artık oraları keşfetmek istiyorum. Birkaç ay sonra yeşil pasaportumda olacak. Bu benim için büyük avantaj.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan
Uygunadimdoga, Dilara

N.B: Hiç yurtdışına çıkmadın mı?

D: Gürcistan’a geçtim bir tek. İlk yurtdışı deneyimim o. Çok heyecanlanmıştım ilk yurtdışı olacağı için. Gürcistan’a da otostopla geçtim ama orada çok fazla vakit geçirmedim ben. Bazı sebeplerden dolayı geri dönmem gerekti.

N.B: Uzun süreli yurtdışına çıkmak için cesaretin var mı? Yabancı dilin nasıl? 

D: Evet var. Yola ilk çıktığımda bana çok fazla yurtdışına çıkmalısın, artık yurt dışına gitmelisin diyen arkadaşlarım olmuştu ama  ben kendi iç sesime göre hareket eden bir insanım. Tam hazır hissetmeden hiç yola çıkmadım. Şu an artık kendimi tam hazır hissediyorum. İki ay İranlı bir kadın arkadaşla yol yaptım. Onun sayesinde İngilizcem çok akıcı bir hale geldi. Şuan onun içinde kendimi çok hazır hissediyorum. 

Uygunadimdoga, Dilara Özkan
Uygunadimdoga, Dilara Özkan otostopta

N.B: İlk hangi ülkeden başlayacaksın?

D: İran’dan başlamayı düşünüyorum. Orayı gezdikten sonra Avrupa’ya gitmeyi planlıyorum. Kışa denk gelecek ama ben soğuğu seviyorum. En soğuk zamanlarında doğuyu gezdim. Ben karı kışı doya doya yaşamak istedim.  Soğuk havalarda gezmek kendimi daha iyi hissettiriyor. İnstagram hesabımda da karlı yollar, şelaleler var daha çok. 

N.B: Gittiğin yerleri gezerken neleri görmekten hoşlanıyorsun. Bir konseptin var mı?

D: Gittiğim yerlerin kültürünü yaşamaya çalışıyorum. Gittiğim şehirlerde çok uzun vakit geçiriyorum zaten. Gezip gördükten sonra birkaç gün daha kalmayı seviyorum. Gittiğim yerin kültürünü aldıktan sonra onlar gibi yaşamak çok hoşuma gidiyor. Konseptim direkt olarak doğa. Gittiğim şehirlerin coğrafi yapısını, doğasını keşfetmeye çalışıyorum.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan

N.B: Gittiğin yerlerle ilgili fotoğraf ve video yapmayı sevdiğini biliyorum. Peki Dilara birgün bunları yazacak mı?

D: Ben aslında kalemimi çok seviyorum. Yola ilk çıktığım günden beri günlük tutuyorum ama daha kimseyle paylaşmadım. Bir gün blog şeklinde yada kendim için onları bastırmayı düşünüyorum ama ileride. Şimdi değil. 

Herşeyi bırakıp Eve Dönmeyi Düşündüm

N.B: Torunlara notlar şeklinde… Al sana blog ismi buldum. (Gülüyoruz)

Güzel bir kızsın. Başına kötü birşey geldi mi? Korkmuyor musun? (Yine gülüyoruz. Bu tarz gezen insanlara en çok sorulan sorudur)

D: Korkmuyorum. Çünkü aile desteğim olduğu için bilinçaltımda bir tereddüt tedirginlik olmuyor hiç bir zaman. Evet kötü bir olay yaşadım ama 11 ayda sadece 2 tane olay için yolumdan vazgeçmeyi düşünmüyorum.

Uygunadimdoga, Nerdesinbahar
Uygunadimdoga, Nerdesinbahar derin sohbette

N.B: Anlatmak ister misin?

D: Ankara’dan Hatay’a arkadaşlarımın yanına giderken, Konya’da akşam saatlerine kaldım. Normalde akşam saatlerinde otostop yapmam ama Konya’nın bir köyündeydim. Merkeze varamamıştım daha. Bir araçta tedirgin olup araçtan inmiştim. Hiç olmayacak bir yerde indirildim. İndiğimde, otostop yaptığım kişinin  yüzünde garip bir gülümseme görmüştüm. Anlam verememiştim. Beklediğim yerde duran araçların bana yaklaşımından anladım ki orası hayat kadınlarının çalıştığı güzergahmış.

Sonrasında otostop yaptığım amcayla teyzeden yardım istemiştim. Konuyu anlatmıştım. Teyzeyi eve bıraktık. Beni yola çıkaracaktı. Daha teyze araçtan iner inmez “bağ evine gidiyoruz” dedi. Hiç bilmediğim köy yoluna saptı ve bende direksiyona atladım. O an bunu düşünememiştim. Çok tehlikeli bir hareket ama başka çarem kalmamıştı. Sonra arkadaşlarım gelip beni aldı. O gün çok uğursuz bir gündü. Peş peşe o kadar olumsuz şey yaşadım ki herşeyi bırakıp eve dönmeyi düşündüm.

Uygunadımdoga, Dilara Özkan otostopta
Uygunadımdoga, Dilara Özkan otostopta

N.B: O tehlike anı nasıl bir psikoloji?

D: Öyle bir psikoloji ki… Bir cebimde bıçak, bir cebimde biber gazı olmasına rağmen kullanmak, ne polisi, ne jandarmayı, ne babamı aramak aklına gelmiyor insanın.

N.B: Boş gezmiyorsun yani ( Gülüşüyoruz)

D: Aslında ben enerjiye çok inanıyorum. Bıçağım yada biber gazım yanımda diye güvenerek çıkmadım. Bir tehlike anında yanımda olsun diye varlar ama tehlike anında hiç birisi aklıma gelmedi. Telefon açmak bile aklıma gelmedi. Direkt direksiyona atladım. Tamamıyle kendimi koruma içgüdüsüne girdim. O an direksiyona atlamak mantıklı gelmişti. ( Gülüyoruz)

Tomaya Otostop Yaptım

N.B: Hep kötü olayları sordum peki eğlenceli, iyi ki yola çıkmışım diyebileceğin bir anın var mı?

D: Aslında her günüm o şekilde geçiyor. Her akşam yastığa başıma koyduğumda iyi ki diyebiliyorum. Yollarda edindiğim dostluklar bunu dedirtiyor. Bitlis’te otostop yaparken toma durdu ve 10-20 km tomayla yolculuk yaptım. Çok şaşırmıştım ve çok güzeldi benim için. 

N.B: Sırt çantan 15 kilo ve kocaman. Ne var içinde? Uğur niyetine taşıdığın bir şey var mı?

D: Sezona uygun kıyafetlerim, asla yanımdan ayırmadığım kırmızı yağmurluğum, bakım eşyalarım var. Yolda olmak bakımsız olmayı gerektirmiyor çünkü. Yolda olmak demek kendini salmak değil. Şehir merkezinde olursam hele daha çok süslü oluyorum. Peluş bir tavşanım vardı yanımda devamlı taşıdığım, bana benzediğini düşündüğüm ama onu birkaç ay önce başka bir arkadaşıma hediye ettim.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan yollarda
Uygunadimdoga, Dilara Özkan yollarda

N.B: Otostop yaparken taktiklerin var mı?

D: Sosyal medya hesaplarımda da yazıyorum. Yola çıktığım ilk günden beri kendimi tanımaya çalışıyorum. Aslında insanları da tanımaya çalışıyorum. Otostopta  araca bindiğim zaman ki enerjiye göre hareket ediyorum. Sıkıntı olabilecek bir durum olursa öğrenciliğimin devam ettiğini söylüyorum. Uzun yol yapacaksam, şöförü tanımaya çalışıyorum. Gideceğim yeri gizli tutuyorum ki sıkıntı anında inebileyim. Konumumu arkadaşlarımla paylaşıyorum. Navigasyondan yolu takip ediyorum ki başka yollara saptığımızda anlayabileyim. 

N.B: Dilara bir gün okula dönecek mi?

D: Evet dönecek ama önce hayallerini gerçekleştirecek. Ondan sonra dönecek.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan hayallerinin peşinde
Uygunadimdoga, Dilara Özkan hayallerinin peşinde

N.B: Pek çok takipçin var. Günlerce manşetlerden düşmedin. Bunu bana hiç sormadılar dediğin bir soru var mı? 

D: Çok güzel, muazzam gözüküyor herşey dışardan değil mi? Hiç sorun yokmuş gibi. Hayat sana güzel Dilara, yaşıyorsun bu hayatı Dilara… gelen mesajlar. Bu benim artık yaşam biçimim. Tatilde değilim yani. Normal bir hayatta yaşanan, depresyon, üzüntü, mutluluk herşeyi yaşayabiliyorum. Negatif olabiliyorum. Hiç birşey kolay olmuyor. Devamlı çabalıyorum. Nasılsın sorusu bile bazen çok şey ifade ediyor. 

N.B: Türkiye’nin tanıtımına ciddi katkı sağlıyorsun. Bu konuda sana destek olan, sponsor olmak isteyen birileri oldu mu bu haberlerden sonra? Şehirlerden davet alıyor musun?

D: Henüz bir sponsorluk teklifi almadım. İnsanlar artık bir yere giderken direkt sosyal medya hesaplarından araştırıyorlar. Blogları okuyorlar. Benim gibi insanlar ciddi katkı sağlıyor tanıtmakta.

Uygunadimdoga-Nerdesinbahar
Uygunadimdoga-Nerdesinbahar

Ardımda Beni Destekleyen Bir Ailem Var

N.B: Gezilerini sponsor olmadan nasıl finanse ediyorsun? Tamam yola ve kalacak yere para vermiyorsun ama gördüğüm kadarıyla sigara da kullanıyorsun. Bu bile büyük masraf.

D: Yola çıktığım ilk zamanlar yaza denk geldi. O zamandan beri gittiğim şehirlerde kendi ördüğüm bileklikleri satarak para kazandım. Benim gezilerimde aşırı bir maliyet gerekmediği için  bileklik satışı beni finanse edebiliyordu ama şuan havalar soğuk. Bileklik yapamıyorum. Satamıyorum. Şuan devletten gelen KYK bursum var. Onu kullanıyorum. Onun dışında çok zorda kaldığımda ailem tabi ki yardım ediyor bana.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan Karadeniz dağlarında
Uygunadimdoga, Dilara Özkan Karadeniz dağlarında

Bir Kısım İnsandan Linç Yedim

N.B: Aile destekli, sen yaparsın kızım, paran mı bitti? dur ben sana göndereyim. Git sen bir kaç şehir daha gör motivasyonuyla geziyorsun. Türkiye’de pek rastlanmayacak bir aileye sahipsin. Şanslısın. Çıkan haberlerden sonra hayatın değişti mi peki?

D: Çok güzel bir soru. Çıkan haberlerden sonra ben gündemi baya iyi takip etmeye başladım. Normalde sosyal medya severim ama kafamı telefondan kaldırmayan, sosyal medya bağımlısı olarak görmüyorum kendimi. İlk iki gün baya telefondan kafamı kaldıramadım. Gelen yorumlara, dönüşlere baktım. Yanımda olan, soran, merak eden bir kitle vardı ama ben linç de yedim. Okuluma ara verip gezmeye başladığım, bu yaşımı değerlendirmek istediğimi söylediğim halde, çocuklara kötü örnek olduğumu,otostopla gezdiğim için, kötü zihniyetli insanların kötü yorumlarına maruz kaldım. Bu kültürü hiç bilmeyen, öğrenmek, anlamak istemeyen, hiç merak dahi etmeden tamamen reddeden insanların mesajlarına maruz kaldım. Bu beni biraz üzdü.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan
Uygunadimdoga, Dilara Özkan

N.B: Takipçi sayında bir gelişme oldu mu?

D: Haber 2 gün gündemde kaldı. Gerçekten güzel geri dönüşleri de oldu. 20binlerde olan takipçi sayım 30binlere ulaştı. Bu daha çok insana ulaşmam anlamında benim için güzel birşey. 

Aşk Var mı Aşk?

N.B: Geziyorsun, tozuyorsun, eğleniyorsun. Güzel anılar biriktiriyorsun. Peki aşk var mı aşk?

D: (Gülüyor) Aşk yok. Zaten yola çıktığımdan beri pek çok insanla tanıştım ama bir müddet sonra hepsiyle arkadaş oldum. Diğer türlü de zaten benim devamlı yolda olmam, hareket halimde olmam, bir yerde uzun süre kalmamam korkutucu geliyor ilişki babında. Ben de istiyorum beraber gezebileceğim birisini. Anı biriktirmeyi, fotoğraflar çekmeyi çok seviyorum. Öyle birisi olsa ve beraber biriktirsek anılarımızı çok isterim ama şu an böyle birşey yok. Ben kendi hayat tarzıma uygun birini aradığım için, olayların sonu hep kanka oluyor.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan- Nerdesinbahar
Uygunadimdoga, Dilara Özkan- Nerdesinbahar

N.B: Zaman zaman yol arkadaşların oluyor. Peki bu yol arkadaşlarınla sorunlar yaşıyor musun?

D: Zaman zaman yol arkadaşlarıyla geziyorum ve yol arkadaşlarımın bir çoğuyla da sıkıntı yaşıyorum açık söylemek gerekirse.  Büyük bir çoğunluğu fotoğrafla alakalı. Bu benim hobim, bu benim gerçekten mutluluğumu sağlayan birşey. Bir anı ölümsüzleştirmek ve o karede kendimin de bulunması. Herkes aynı şeyden hoşlanmak zorunda değil ama o yola birlikte çıkıldıysa  birbirinizin kararlarına saygı duymak, eğer ki uyuşmuyorsanız saygılı bir şekilde yolunuzu ayırmak zorundasınız.

Ben yola çıkmadan önce  yola çıkacağımız kişiye bunu hep söylüyorum. İçerik üretmeyi sevdiğimi ve içerik üretirken bana destek olup olamayacağını soruyorum. En başta herşey çok güzel oluyor. Tabi ki “yardımcı olurum, ne demek yol arkadaşımsın” cümleleri havada uçuşuyor.  Yeri geliyor bir gün batımını bekleyebiliyorum. Yeri geliyor bir anı yakalayamadığım için bir gün daha kalabiliyorum. Ben bunu yola çıkmadan önce bahsediyorum ki arkadaşlarıma, yola çıktığımızda bir sorun yaşamayalım.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan Kars
Uygunadimdoga, Dilara Özkan Kars

Sonra biz  yola bir çıkıyoruz. Sadece bir cümlemle ” bu fotoğraf olmamış, bir daha çekebilir miyiz” dememle o suratlar düştüğü zaman, zaten enerji, motivasyon, moral düştüğü zaman tüm keyfim kaçıyor. Ben inanıyorum ki bunlar düştüğü zaman zaten bu fotoğrafa da, yazıya da yansıyor. Zaten oradan sonra aramızda ki bağ bir yerden sonra yol yapmamaya gidiyor. Herşey gezmek de değil. Kişinin karakteri de önemli. Herkesle yola çıkılmıyor.

Nasıl Bir Hayat İstiyorsun Gelecekten?

N.B: Benim yaşadığım sorunların aynısını yaşamışsın. Tripot almanı öneririm. Ben öyle yaptım. İnsanlar bekliyor ki sadece onların sevdiği şeyi sev ve mutlu ol. Karşılıklı ortada buluşalım yok. Tahammül etmek yok. Bu da insanı yalnızlığa ve kendi kendine yetmeye itiyor. Zamanla sende bunları sorun etmemeyi öğreneceksin. Ben kendi kendime fotoğraf çekerken çok eğleniyorum. Tavsiye ederim. Peki nasıl bir hayat istiyorsun gelecekten?

D: Az öncede söyledim gibi fotoğraf ve gezilerimi birleştirmek istiyorum. Şuan için kendi kafamda ve hayatımda ütopik bir hayatın içindeydim. Bunu nasıl tarif edebilirim bilmiyordum ama bu işe girmeden önce hiç bir şeyin farkında değildim. Bir hobiye yeni başladığınızda yeni yeni keşfedersiniz ya… Otostop, couchsurfing, kamplar… Önceden gideceğim kamp alanını araştırırdım eskiden. Şimdi hiç bakmıyorum.  Canım nereye isterse orada kamp yapıyorum. Aslında şu anda tamamen özgürüm ve kendi yarattığım hayatımın kahramanıyım. Bunu bu şekilde betimleyebilirim.

Uygunadimdoga ve Nerdesinbahar kahvaltı hazırlarsa
Uygunadimdoga ve Nerdesinbahar kahvaltı hazırlarsa

N.B: Peki bir gün Dilara evlenmiş, iki çocuk sahibi olmuş, her gün işe gidip gelen bir hayatın içinde görebiliyor mu kendini? 

D: Hiç görmüyorum. (Gülüyor)

N.B: Nasıl bir hayatın olacak sence?

D: Tam olarak hayalini kurduğum hayat, başarabilir miyim bilmiyorum ama  gezmeyi, fotoğraf çekmeyi seven ruh ikizimi bulup, gezmeye devam etmeyi düşlüyorum. Çocuklarıyla gezen hesapları takip ediyorum şimdi. Full time gezemem belki o zaman ama doğanın içinde bir evim olsun ve oradan düşlediğim işleri yapayım istiyorum. Belki backpackers olmıycam ileri ki dönemlerde ama yine gezicem. Ofisim de doğa olacak.

Uygunadimdoga, Dilara Özkan
Uygunadimdoga, Dilara Özkan

N.B: Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?

D: Önümüzdeki hafta GAP TURUM, 1.000 cocuğu güldür projesi ile başlıyor ve 1.000 cocuğun tebessüm anlarını ölümsüzleştireceğim. Güzel bir proje ile yola devam ediyor olacağım. Sokaklarda gördüğüm çocukları güldüreceğim ama gerçekten mutlu edeceğim. Mesela selpak satan bir çocuk görürsem tüm günümü onunla eğlenerek, selpak satarak geçireceğim ve akşam onunla yemek yiyeceğim. Bu anları da o da isterse hem fotoğrafla hemde yazarak ölümsüzleştirecek ve GAP turum bittiğinde albüm yapacağım. Sonrasında sosyal medya hesabımdan bir arkadaşıma göndermeyi düşünüyorum.

19 yaşında küçük bir çocuk aslında daha. Kocaman hayalleri var. Düşleri var. Gezip tozduğu yerleri ve fotoğraflarını görmek isterseniz instagram da @uygunadimdoga adıyla ulaşabilirsiniz. 

Paylaşmak güzeldir!

Reklamlar

İlgili yazı

Kanyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Kanyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Her türlü sporu denemiş biri olarak her kanyon fotoğrafı gördüğümde bir heyecanlanıyordum. Kanyon nedir? nasıl…

4 Comments

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *